Grupa ludzi, w tym bejsbolista Ted Williams, wyraziło życzenie, by ich ciało zachowano w ciekłym azocie. Do tej pory żaden z nich nie został jeszcze przywrócony do życia. Jednak nawet jeśli ludzie nie mogą być zamrożeni, a potem przywróceni do życia, to okazuje się, że mchy tak potrafią. Badacze z British Antarctic Survey i Uniwesrytetu Reading przywrócili do życia mech zamarznięty ponad 1,5 tys. lat temu.
W ten sposób po raz pierwszy naukowcy wykazali, że istotna część ekosystemu dla obu regionów polarnych może przetrwać okres ponad tysiącletniego zlodowacenia. Zapewnia to ekscytujące i zupełnie nowe spojrzenie na kwestię przetrwanie życia na Ziemi.
Zespół naukowców obserwował regenerację mchu po okresie co najmniej 1530 lat w wartswie wiecznej zmarzliny. Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, że organizm roślinny jest w stanie przetrwać tak długi okres. Podobne wyniki obserwowano do tej pory jedynie w przypadku baktretii.
Mchy są znane ze swoich zdolności do przetrwania w ekstremalnych warunkach. Stanowią ważny element w ekosystemach regionów polarnych. Są dominującymi roślinami na ogromnych obszarach i głównymi “magazynami” związków węgla, szczególnie na północy.
Mech pobrano z warstwy wiecznej zmarzliny Antarktydy. Po kilku tygodniach od rozmrożenia, mech zaczął rosnąć. Wykorzystując metodę datowania węglem, naukowcy ustalili, że roślina ma co najmniej 1530 lat.
Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Current Biology.