Cynamon niczym magiczny środek. Wspomaga nie tylko pamięć

Cynamon może się kojarzyć z robieniem szarlotki, ale dzięki nauce dowiadujemy się, że ta przyprawa wykazuje szereg niezwykle cennych właściwości.
Cynamon niczym magiczny środek. Wspomaga nie tylko pamięć

Do pozyskania tej przyprawy wykorzystuje się wysuszoną korę cynamonowca, który występuje w Azji, między innymi w Himalajach, w tamtejszych lasach deszczowych i innych, porastających Chiny, Indie oraz Azję Południowo-Wschodnią. Po odpowiednim przetworzeniu kory tego drzewa możliwe jest otrzymanie niezwykle aromatycznej przyprawy. 

Czytaj też: Grzyby wywołają kolejną pandemię? Wizja z “The Last of Us” może nas wiele nauczyć

Ta ma oczywiście nie tylko cechy, dzięki którym okazuje się przydatna w kuchni.  Cynamon wykazuje bowiem właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwnowotworowe. Odgrywa również korzystną rolę w regulowaniu pracy układu odpornościowego. Przeprowadzone niedawno analizy, których wyniki są dostępne na łamach Nutritional Neuroscience, wskazują natomiast na kolejne korzystne aspekty.

O co chodzi tym razem? Jak się okazuje, charakterystyczna przyprawa ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze ludzkiego mózgu. W praktyce oznacza to zapobieganie problemom z pamięcią i wspomaganie procesu uczenia się. Łącznie autorzy nowych analiz wzięli pod uwagę 2605 badań, przy czym czterdzieści uznano za odpowiednie pod kątem poznawania właściwości zdrowotnych cynamonu. O szczegółach sprawy czytamy na łamach Nutritional Neuroscience.

Cynamon ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze ludzkiego mózgu

33 z 40 eksperymentów przeprowadzono in vivo, co oznacza badanie żywych organizmów. Pięć pięć kolejnych miało natomiast charakter in vitro, a dwa ostatnie obejmowały żywych pacjentów poddanych badaniom klinicznym. Autorzy nowego porównania pogrupowali informacje na temat wcześniej prowadzonych eksperymentów, a następnie ocenili ich jakość i wiarygodność. 

Badania in vivo wykazały, że stosowanie cynamonu lub jego składników, takich jak eugenol, aldehyd cynamonowy i kwas cynamonowy, może pozytywnie zmienić funkcje poznawcze. Badania in vitro wykazały również, że dodanie cynamonu lub cynamaldehydu do pożywki dla komórek może zmniejszyć agregację tau, amyloidu β i zwiększyć żywotność komórek. wyjaśniają badacze

Czytaj też: Kawa biała czy czarna? Miłośnicy jednej z nich będą mieli lepsze zdrowie

Jeśli natomiast chodzi o badania kliniczne, to w ich przypadku jedno zostało przeprowadzone na nastolatkach, a drugie dotyczyło osób dorosłych ze stanem przedcukrzycowym. Nastolatki miały za zadanie żuć gumę cynamonową, podczas gdy dorośli musieli zjeść 2g cynamonu podanego z pieczywem. Jak się okazało, żucie gumy poprawiło funkcjonowanie pamięci i zmniejszyło niepokój uczestników. W przypadku drugiej grupy nie stwierdzono natomiast istotnych zmian w funkcjonowaniu poznawczym.