Czego potrzebuje społeczność Głuchych? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o potrzebach osób niesłyszących i niedosłyszących.

Gdy cztery lata temu przygotowywałem się do mojej pierwszej audycji o technologiach dla niepełnosprawnych, nie byłem świadom tego, że słowo “głuchy” nie powinno być uważane za niedelikatne czy obraźliwe. Osoby niesłyszące mówią o sobie Głusi, podkreślając dużą literą fakt, że mają własną specyfikę kulturową – m.in. język, który znacznie różni się od polskiego swą konstrukcją. Od tamtej pory Głusi częściej pojawiają się np. w mediach. Reklamy pokazują, że w wielu placówkach mogą już oni skorzystać z pomocy tłumaczy polskiego języka migowego, a jedna z moich rozmówczyń, Iwona Cichosz, zdobyła popularność uczestnicząc w “Tańcu z gwiazdami”.

Mimo to społeczność Głuchych wciąż potrzebuje nowych rozwiązań, które pozwolą im pełniej uczestniczyć w życiu społecznym. Jakich konkretnie? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM – Aga Osytek, tłumaczka języka migowego, przedsiębiorczyni społeczna, założycielka i prezeska Fundacji Deaf Respect.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o technologiach dla niepełnosprawnych (z 2014 r. i 2016 r.), startupach społecznie wrażliwych oraz dostępności stron internetowych.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 7 lipca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!