Czego szukamy na portalach medycznych?

Od kilku lat w Polsce notuje się systematyczny wzrost popularności portali medycznych – badanie przeprowadzone przez PBI wykazało, że w latach 2005-2010 zasięg serwisów poświęconych tematyce zdrowia wzrósł z 19% do 45%.

Rosnące zainteresowanie internautów portalami tego typu ma niewątpliwie związek z ich bogatą ofertą dla pacjentów. Działalność wielu z nich już kilka lat temu przestała bowiem ograniczać się do informowania użytkowników o przebiegu chorób oraz ich leczeniu. Obecnie portale o tematyce zdrowotnej oferują również treści związane z macierzyństwem, życiem seksualnym, aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem. Dostępne są także dodatkowe funkcje: możliwość zadania pytania lekarzowi, społeczności internetowe skupione wokół forum dla użytkowników, wyszukiwarki lekarzy oraz katalogi produktów.

Jakie informacje są najczęściej wyszukiwane przez internautów?

Użytkownicy Internetu stanowią niejednorodną grupę, jeśli jednak poszukują informacji na temat zdrowia, najczęściej są to dane dotyczące działania lub składu leku (53% internautów). Podobne zainteresowanie wzbudzają diety, składniki mineralne, witaminy oraz suplementy diety. Co trzeci internauta szuka w sieci informacji o sporcie, fitnessie i aktywnym trybie życia, natomiast dla 29% Polaków Internet jest narzędziem służącym do uzyskania wiadomości o leczeniu chorób i zabiegach medycznych. Wśród popularnych zapytań znajdują się również: zdrowie dziecka (23% internautów), życie seksualne (22%), zdrowie psychiczne (14%), alergie (13%) oraz medycyna niekonwencjonalna (10%). Coraz więcej osób w Internecie szuka lekarza.

Na co zwrócić uwagę, korzystając z portali medycznych?

Serwisy o tematyce zdrowotnej mnożą się w zastraszającym tempie, nie wszystkie strony są jednak godne polecenia. Informacji o zdrowiu warto zasięgać na portalach, które prezentują treści zweryfikowane przez lekarzy i specjalistów z danej dziedziny (np. dietetyków, fizjoterapeutów). Uboga szata graficzna strony internetowej nie powinna nas zniechęcać do korzystania z jej zasobów, jednak nie sposób nie zauważyć, że serwisy medyczne bazujące na encyklopedycznym ujęciu poszczególnych schorzeń wypadają stosunkowo blado przy wortalach, które dostarczają wiadomości na temat przebiegu badań, zakresu norm laboratoryjnych i zabiegów medycznych. Ciekawą opcją dodatkową, dostępną na niektórych serwisach, jest wyszukiwarka lekarzy. Wpisując miasto i specjalizację lekarza, otrzymujemy wykaz specjalistów wraz z opiniami ich wcześniejszych pacjentów. Za pomocą rankingu lekarzy (np. ranking.abczdrowie.pl) możemy w krótkim czasie znaleźć uznanego specjalistę ze swojej okolicy.

Trudności z dostaniem się do lekarza specjalisty i łatwy dostęp do Internetu przyczyniły się do wzrostu popularności serwisów medycznych. Wymagania internautów w stosunku do treści dostępnych w wirtualnej rzeczywistości rosną jednak z każdym rokiem. Od portali medycznych warto oczekiwać więcej, od rzetelności ich twórców może bowiem zależeć nasze zdrowie.

Joanna Brodziak

Źródło: Raport Polskich Badań Internetu „Internetowe serwisy o zdrowiu” (http://pbi.org.pl/raporty/zdrowieserwisy.pdf)

Więcej:nauka