Czego z pewnością nie wiesz o funcie brytyjskim?

Funt brytyjski jest najstarszą na świecie nadal obowiązującą walutą. Kiedyś dzierżył palmę pierwszeństwa, jednak w pewnym momencie musiał oddać pozycję pierwszej waluty rezerwowej świata dolarowi amerykańskiemu. Historia GBP jest bardzo ciekawa, dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć najciekawsze fakty o walucie Zjednoczonego Królestwa.
Czego z pewnością nie wiesz o funcie brytyjskim?

Historia funta szterlinga

Staż funta brytyjskiego liczy sobie ponad 1200 lat! Zaczęło się od Anglosasów, którzy w VIII wieku zaczęli używać monet nazywanych pensami. Dopiero król Henryk II w 1158 roku wprowadził do obiegu funta, który mógł być wymieniany na srebro. W roku 1816 została zmieniona wymienialność GBP ze srebra na złoto, aż do 1914 roku. Następnie przez pewien czas istniała możliwość wymiany banknotów szterlingów na sztabki złota, system też działał aż do wielkiego kryzysu w latach 30.

Skąd wziął się symbol funta i jego nazwa?

Nazwa waluty „funt” wzięła się od rzymskiej jednostki wagi, podobnie jak symbol funta „£”. Natomiast drugi człon, czyli „szterling” został dodany, aby odróżnić jednostkę monetarną od wagi oraz od innych funtów np. egipskiego. Podobno nazwa ta łączy się z kupcami holenderskimi, czy niemieckimi, którzy byli w Anglii w przeszłości nazywani „Osterlingami” lub „Easterlingami”.

Monety i banknoty GBP

Banknoty funta zaczęły być drukowane dopiero w 1853 roku. Jeżeli chodzi system pieniężny, to jeden funt szterling dzielił się na 20 szylingów lub 240 pensów, aż do roku 1971. Następnie został zastosowany system dziesiętny. Aktualnie 1 funt to 100 pensów.

Dzisiaj w obiegu funkcjonują cztery banknoty o nominałach 5, 10, 20 i 50 GBP, które emituje Bank of England. Na awersie znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II, podobnie jak na brytyjskich monetach. Warto wiedzieć, że jest on aktualizowany przy każdej emisji, z powodu zmiany wyglądu królowej związanej z wiekiem. Co ciekawe, Wielka Brytania od kilku lat wprowadza do obiegu banknoty polimerowe, które są odporniejsze na zniszczenia.

Pozycja funta na świecie

W latach świetności Imperium Brytyjskiego funt szterling był najważniejszą walutą świata. Jego najlepszy okres przypada na XIX i początek XX wieku. Jednak lata po II wojnie światowej były momentem spadku wartości funta. Kryzysy i zawirowania sprawiły, że GBP ustąpił pierwsze miejsce aspirującemu dolarowi. W latach 60. wartość brytyjskiej waluty tak mocno spadła, że rząd wprowadził zakaz w wywozie gotówki z kraju. Warto również wspomnieć o historycznym wydarzeniu, które miało miejsce w 1992 roku – inwestor George Soros prowadził spekulacje, które miały wpłynąć na kurs funta, co nazywane jest również „załamaniem Banku Anglii”. Mimo wszelkich wzlotów i upadków funt szterling nadal plasuje się w czołówce czterech najważniejszych walut na świecie, a jego kurs nie spadł gwałtownie nawet w trakcie brexitu – aktualny kurs funta możesz sprawdzić tutaj: https://internetowykantor.pl/kurs-funta/.

Funty brytyjskie dzisiaj

Aktualnie waluta GBP jest odpowiedzialna za około 13% wszystkich transakcji na świecie. Na notowania brytyjskiej waluty ma wpływ oczywiście polityka monetarna Banku Anglii, PKB, bezrobocie. Obojętne nie pozostają także wobec niego notowania pozostałych 3 najważniejszych walut globalnych. Dominującą gałęzią gospodarki Wysp jest sektor finansowo-ubezpieczeniowy.