Czerwone kwazary hałasują na falach radiowych. Wiemy już, co się tam dzieje

Kwazary to jedne z najjaśniejszych obiektów odległego wszechświata, jakie możemy obserwować na niebie. Pierwotnie astronomowie byli przekonani, że są to tylko gwiazdy takie, jakich wiele na nocnym niebie. Sytuacja zmieniła się, gdy naukowcy sprawdzili odległość do nich i okazało się, że patrzą na obiekty znajdujące się na granicach widzialnego wszechświata. Wtedy już było wiadomo, że to nie mogą być gwiazdy, bo nawet najjaśniejszej z takiej odległości nie bylibyśmy w stanie dostrzec.
Czerwone kwazary hałasują na falach radiowych. Wiemy już, co się tam dzieje

W toku badań okazało się, że kwazary to w rzeczywistości galaktyki, w których sercu znajduje się bardzo aktywna supermasywna czarna dziura, która intensywnie pochłania opadającą na nią materię. To właśnie ta żarłoczność czarnej dziury rozgrzewa jej bezpośrednie otoczenie wypełnione gazem i pyłem do białości. I to co na Ziemi widzimy jako kwazary, to w rzeczywistości przytłaczające blaskiem centra tych galaktyk.

Większość kwazarów obserwowanych za pomocą teleskopów wydaje się niebieska. Jest to spowodowane dyskiem materii krążącym wokół supermasywnej czarnej dziury, z którego materia bezustannie opada za horyzont zdarzeń czarnej dziury. Takie obiekty są niezwykle jasne w zakresie promieniowania optycznego i ultrafioletowego.

Czytaj także: Kwazary to aktywne centra odległych galaktyk, tylko nikt tych galaktyk nie widział. Aż do teraz

Okazuje się jednak, że część odkrywanych kwazarów jest bardzo czerwona i naukowcy jak dotąd nie byli pewni, co nadaje im tak charakterystycznej i nietypowej barwy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle kierowani przez dr Victorię Fawcett postanowili przeanalizować dane spektroskopowe 35000 kwazarów zebrane w ramach przeglądu DESI obserwacje, a następnie połączyć tak uzyskane dane z sygnałem radiowym otrzymywanym z tychże kwazarów.

W toku badań okazało się, że bardziej czerwone kwazary, przesłonięte znacznie większą ilością pyłu wypełniającego przestrzeń międzygwiezdną w galaktyce charakteryzują się silniejszą emisją w zakresie radiowym niż kwazary niebieskie. Wszystko zatem wskazuje na to, że to właśnie pył wypełniający galaktykę odpowiada bezpośrednio za emisję w zakresie radiowym. Można zatem powiedzieć, że to właśnie czerwone kwazary są kluczowym elementem ewolucji galaktyk w odległym wszechświecie.

Czytaj także: Odkryto najdalszy sygnał radiowy w historii

Ten związek między poczerwienieniem kwazara a jego emisją radiową może wynikać z silnych dżetów materii wystrzeliwanych z okolic biegunów supermasywnej czarnej dziury. Materia w tych dżetach uderza następnie w wypełniający galaktykę pył, powodując powstanie fali uderzeniowej i emisji promieniowania radiowego. Z czasem takie dżety wywieją cały gaz i pył z centralnego obszaru galaktyki, a tym samym czerwony kwazar zamieni się w niebieski, który stanie się tym samym znacznie cichszy w zakresie radiowym.

Autorzy najnowszego opracowania naukowego opublikowanego w periodyku Monthly Notices of the Royal Astronomical Society wskazują zatem, że czerwone kwazary to kwazary młode, w których wciąż dochodzi do wywiewania gazu i pyłu z centralnego regionu galaktyki. Wszystkie one z czasem staną się błękitne.

Więcej:kwazary