Czy do internetu można podłączyć dowolny przedmiot? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania mojej audycji na antenie TOK FM w najbliższą sobotę po godz. 20! Porozmawiamy o trendzie zwanym internetem (wszech)rzeczy.

„Niekomputerowym” przedmiotom podłączonym do internetu poświęcony jest artykuł „Dom bardziej inteligentny“ na s. 92 w majowym numerze „Focusa“. Zgodnie z prognozami do 2020 r. na całym świecie będzie 26 mld takich urządzeń: od kamer i czujników po lodówki i gniazdka elektryczne.

Trend zwany internetem rzeczy (a nawet już internetem wszechrzeczy, skoro do sieci można podłączyć praktycznie wszystko) to wielka szansa dla producentów elektroniki. Ale niekoniecznie trzeba kupować gotowe, drogie urządzenia. Komponenty są dziś na tyle tanie, że współcześni majsterkowicze budują z nich własne elementy „inteligentnych” domów czy urządzenia mierzące aktywność organizmu.

Przykład? Konferencja Makerland, o której rozmawiałem kiedyś podczas audycji poświęconej hackatonom i pisałem w artykule „Obywatele 3D”. Popatrzcie, co się tam działo:

A jeśli chcecie spróbować własnych sił jako twórcy takich urządzeń, możecie ściągnąć za darmo (albo za dowolnie ustaloną opłatą) e-booka dla początkujących miłośników internetu rzeczy.

O tym trendzie chcę porozmawiać podczas najbliższego odcinka mojej audycji „Człowiek 2.0“ z Marią Wasilewską z Geek Girls Carrots i Łukaszem Bromirskim, dyrektorem technicznym Cisco Systems Poland.

Audycji możecie posłuchać 17 maja po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!