Czy eksperymenty na zwierzętach są niezbędne? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o doświadczeniach na zwierzętach.

Pod koniec maja zaczęła w Polsce wchodzić w życie ustawa o ochronie zwierząt doświadczalnych. Prace nad nią były zdominowane przez spór między naukowcami a obrońcami zwierząt. Ci ostatni zarzucali uczonym, że wprowadzają do przepisów groźne zapisy, umożliwiające dręczenie zwierząt i zwiększające zakres prowadzonych na nich badań.

Czy te zarzuty były słuszne? Czy udało się osiągnąć kompromis? I jak wyglądają badania z udziałem zwierząt w Polsce i na świecie? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: dr Joanna Bagniewska z University of Reading i prof. Krzysztof Turlejski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, przewodniczący Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach.

Ten odcinek audycji jest częścią programu FameLab – Rzecznicy Nauki. Dr Bagniewska zajęła pierwsze miejsce w konkursie FameLab Poland 2014, organizowanym przez Centrum Nauki Kopernik i British Council.

Polecam też artykuły: “10 zwierzęcych terrorystów” autorstwa dr Bagniewskiej (pisze m.in. o norkach amerykańskich i kotach polujących na dzikie zwierzęta), “Zabić naukowca!” (m.in. o uczonych atakowanych przez obrońców praw zwierząt), “Przetestowany na ludziach” (o zmianach w testowaniu leków czy kosmetyków), a także wywiad z prof. Turlejskim.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 27 czerwca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!