Czy internet może być dostępny dla wszystkich? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o tym, jak dbać o dostępność stron i usług internetowych.

Korzystając na co dzień z internetu większość z nas nie zastanawia się zapewne, jak z tą technologią radzą sobie np. niewidomi. Sieć opiera się przede wszystkim na komunikacji wizualnej. Gdy tego zabraknie, odszukanie jakiejkolwiek informacji może być bardzo trudne. A przecież wiele stron internetowych jest tak fatalnie zaprojektowanych, że nawet osoby z dobrym wzrokiem mają problem w poruszaniu się po nich! Tymczasem społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że dla coraz większej liczby Polaków dostępność serwisów internetowych będzie miała kluczowe znaczenie.

W Polsce kwestia ta od lat jest przedmiotem zainteresowania organizacji pozarządowych i rządu.  Strony internetowe są sprawdzane przez audytorów, powstają też kursy i narzędzia dla projektantów, np. w ramach inicjatywy Polska Akademia Dostępności. Mimo to według najnowszego raportu zaledwie 12,8% stron WWW instytucji publicznych spełnia minimalne wymagania dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. Z drugiej strony, w 2013 r. odsetek ten był dziesięciokrotnie niższy…

Usług internetowych przybywa w lawinowym tempie – pojawiają się nowe urządzenia (smartfony, tablety itd.), aplikacje, serwisy społecznościowe. Kiedy sieć będzie naprawdę dostępna dla wszystkich, którzy chcą z niej korzystać? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:

Krótki film o fundacji Widzialni:

Polecam też archiwalne audycje o technologiach dla niepełnosprawnych, cyfrowej aktywizacji seniorów i otwartym rządzie.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 25 kwietnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!