Czy internet zwiększa zaufanie między ludźmi? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania mojej audycji na antenie TOK FM w najbliższą sobotę po godz. 20! Porozmawiamy o ekonomii współdzielenia i wpływie internetu na zaufanie.

Niedawno zaprosiłem do studia gości, by rozmawiać o reputacji online. Chodziło wówczas jednak bardziej o reputację internetowych sprzedawców i to, jak traktują swych klientów. Tymczasem w internecie od pewnego czasu umacnia się inny model ekonomiczny – tzw. ekonomia współdzielenia (sharing-economy), czyli wypożyczanie, wspólne użytkowanie lub wymiana dóbr między internautami.

Ten trend napędza z jednej strony rosnąca zamożność społeczeństw (mamy coraz więcej dóbr, z których nie korzystamy wcale lub wykorzystujemy je tylko częściowo), a z drugiej – kryzys ekonomiczny, skłaniający nas do szukania oszczędności. Dodatkowo wzmacnia go technologia, czyli internetowe serwisy społecznościowe i aplikacje mobilne. Co ciekawe, jak wynika z artykułu w „Wired“, ekonomia współdzielenia ma też ciekawy skutek uboczny: zwiększa nasze zaufanie do obcych internautów, bo gdy coś z nimi dzielimy, stają nam się bliscy.

Jak bardzo bliscy? Wskazują na to wyniki badania wykonanego na zlecenie serwisu Blablacar. Internauci, używając pięciopunktowej skali, oceniali w nim swój poziom zaufania wobec:

  • przyjaciół – 4,71
  • rodziny – 4,68
  • sąsiadów – 3,33
  • nieznajomych na ulicy – 2,15
  • nieznajomych w sieci – 1,92

Te dane wydają się dość oczywiste. Niespodzianka pojawiła się, gdy internautów zapytano o zaufanie do innych użytkowników serwisu. Okazało się, że jeśli ktoś wzbogacił swój profil tylko o zdjęcie, zaufanie rosło do 2,52 (a więc przekraczało poziom „nieznajomego z ulicy“). Osoby o pełnym profilu (wzbogaconym m.in. o pozytywne oceny innych użytkowników i zweryfikowany numer telefonu) osiągali aż 4,23 – czyli tuż obok członków rodziny!

Czy podobne zjawiska obserwujemy w Polsce (która, jak kiedyś pisaliśmy, ze swej narodowej natury jest nieufna)? Czy ekonomia współdzielenia trafia u nas na podatny grunt? O tym będę rozmawiać w czasie audycji „Człowiek 2.0“ z moimi gośćmi, którymi tym razem będą:

Audycji możecie posłuchać 10 maja po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!