Czy istnieje coś takiego jak prawda i fakt? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o post-prawdzie i weryfikowaniu faktów.

Podobno prawda już nie istnieje. Została zastąpiona przez post-prawdę, czyli – zgodnie z definicją ze „Słownika Oksfordzkiego” – sytuację, w której fakty są mniej ważne w kształtowaniu opinii publicznej niż odwoływanie się do emocji i osobistych przekonań. Dziś można zaprzeczyć w zasadzie dowolnej tezie, nie mając ku temu żadnych racjonalnych podstaw. Sprzyjają temu narzędzia, jakie dają nam nowe technologie: możliwość fałszowania newsów, wpisów na Twitterze, a nawet nagrań wideo oraz sieci społecznościowe, które błyskawicznie rozprzestrzeniają informacje, zwłaszcza te budzące duże emocje.

Prof. Andrzej Zybertowicz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej“ mówi m.in.: „Postęp technologiczny wymknął się spod kontroli i tworzy liczne sytuacje, w których ludzie, instytucje i państwa nie potrafią się rozeznać. Gdy ludzie tracą zdolność rozumienia tego, co się dzieje z ich życiem, często reagują na oślep. Narasta chaos, który może doprowadzić do zniszczenia demokracji, nie tylko liberalnej”.

Czy istnieje więc coś takiego, jak prawda? A jeśli tak, to jak obronić fakty przed zalewem fałszywych informacji? O tym opowiedzą dr Aleksandra Przegalińska, filozofka z Akademii Leona Koźmińskiego i dr Dominik Batorski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o podziałach w internecie, mowie nienawiści, Wikipedii i crowdsourcingu, kompetencjach cyfrowych, (ir)racjonalizmie, darmowych treściach i cenzurze internetu oraz artykuł na temat badań nad rzetelnością Wikipedii.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 14 stycznia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!