Czy karty płatnicze przestaną być nam potrzebne? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o płatnościach przyszłości.

Mieliście kiedyś książeczkę czekową? Ja miałem, w pierwszej połowie lat 90. XX wieku. Od 1995 r. zamieniłem ją na kartę płatniczą. Dziś czywiście nadal mam w portfelu gotówkę (w czasie audycji o bitcoinach wyjaśnialiśmy, dlaczego banknoty i monety nadal trzymają się mocno). Czasami korzystam z mobilnych rozwiązań, takich jak mPay czy Skycash, ale nadal są to wyjątki. Podstawą jest karta – czy to kredytowa (do kupowania), czy debetowa (do wypłat w bankomatach).

Zgodnie z raportami NBP w Polsce mamy ponad 34 mln kart płatniczych. Coraz częściej używamy ich w internecie, choć nadal nie na taką skalę, jak w krajach zachodnich. Wiele kart umożliwia płacenie zbliżeniowe (PayPass, PayWave), przybywa też terminali z tą technologią – pod tym względem jesteśmy w światowej czołówce. Czy jednak takie płatności są bezpieczne? Zwłaszcza, jeśli wykonujemy je za pomocą smartfonu? Gdy firma Apple pokazała niedawno swój system Apple Pay, pojawiły się głosy, że takie technologie jak NFC czy beacony (o których też kiedyś rozmawialiśmy) mogą sprawić, że przestaniemy nosić przy sobie plastikowe karty płatnicze. Czy ta wizja jest realna?

O tym porozmawiam w najbliższą sobotę w audycji “Człowiek 2.0” z moimi gośćmi:

  • Izabelą Kossowską, szefową działu user experience z KODD.pl i Dessigne.com,
  • Mateuszem Gordonem z Gemiusa,
  • Aleksandrem Naganowskim, dyrektorem ds. rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale MasterCard.

Przypominam też archiwalną audycję o bankowości mobilnej w Polsce.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 27 września po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!