Czy Ketonal jest dostępny na receptę?

Nie wszystkie środki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) są dostępne bez recepty. Decyzja o tym, czy można dopuścić dany preparat do sprzedaży bez zlecenia lekarza, musi być poparta zaleceniami wielu ekspertów. Kierują się oni przede wszystkim dobrem pacjenta. Sprawdź, czy Ketonal jest dostępny na receptę.
leki, tabletki, tabletka
leki, tabletki, tabletka

Dostępność Ketonalu bez recepty

Dopuszczenie leku przeciwbólowego do sprzedaży bez recepty jest dobre dla pacjentów. Dzięki temu mogą oni sięgnąć po niego zawsze wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości bólowe. Brak konieczności kontaktu z lekarzem skraca czas, który musi minąć od pojawienia się objawów do ich całkowitego ustąpienia. Nic dziwnego, że wielu producentów leków przeciwbólowych podejmuje działania mające na celu dopuszczenie ich preparatu do sprzedaży bez zlecenia.

Wiele osób zastanawia się, czy Ketonal jest na receptę. Od 2017 roku na rynek został wprowadzony preparat, który można kupić bez zlecenia lekarza. Nosi on nazwę Ketonal Active. Przed dopuszczeniem go do sprzedaży zmniejszono jego dawkę. Warto pamiętać, że nadal dostępny jest Ketonal na receptę. Preparat ten zawiera większą ilość substancji czynnej, przez co działa silniej. Inne są także wskazania do jego stosowania.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy Ketonal bez recepty jest skuteczny?

Skuteczność Ketonalu bez recepty jest potwierdzona badaniami. Mimo zmniejszonej dawki, preparat ten dobrze radzi sobie z lekkimi i umiarkowanymi dolegliwościami bólowymi różnego pochodzenia. Można sięgać po niego w przypadku bólu głowy, zęba lub mięśni i stawów. Jest chętnie wybierany przez osoby, które doznały kontuzji w czasie uprawiania sportu. Wielu pacjentów deklaruje, że sięga po niego, gdy zawodzą inne środki.

Ketonal bez recepty a bezpieczeństwo stosowania

Ważną kwestią jest również bezpieczeństwo stosowania Ketonalu bez recepty. Warto wspomnieć, że preparat jest badany pod tym kątem, zanim trafi na rynek. Mimo to mogą zdarzyć się skutki uboczne. Nie jest od nich wolny żaden lek. Działania niepożądane Ketonalu bez recepty to głównie objawy z układu pokarmowego lub reakcje alergiczne.

Ryzyko wystąpienia powikłań po zastosowaniu leku przeciwbólowego można zmniejszyć. W tym celu należy trzymać się zaleceń producenta dotyczących dawkowania Ketonalu. Zabronione jest stosowanie preparatu, jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek przeciwwskazania.

Jak stosować Ketonal bez recepty?

Ketonal bez recepty należy dawkować zgodnie z zaleceniami producenta. Jednorazowa dawka to jedna kapsułka – równa się to 50 mg ketoprofenu. Lek można przyjąć tylko wtedy, gdy występują dolegliwości. W razie potrzeby dopuszczalne jest powtórne zastosowanie preparatu. Odstęp między kolejnymi kapsułkami powinien wynosić minimum 8 godzin. Maksymalna dobowa dawka Ketonalu to 150 mg (3 kapsułki).

Wskazane jest, aby Ketonal bez recepty przyjmować razem z posiłkiem. Kapsułkę należy popić dużą ilością wody lub mleka. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należy unikać popijania leku herbatą, kawą, napojami gazowanymi, sokami owocowymi i innymi płynami, ponieważ mogą one wejść w interakcję (np. sok grejpfrutowy wpływa na dawkę leku).

Zabronione jest łączenie Ketonalu z alkoholem. Ponadto należy uważać na interakcję z innymi lekami. Nie można łączyć go z innymi lekami przeciwbólowymi – zwłaszcza gdy należą one do grupy NLPZ. Więcej informacji na ten temat znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania. Zalecane jest jej przeczytanie przed zastosowaniem Ketonalu bez recepty.