Czy komputery zastąpią psychologów i psychoterapeutów? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o nowych technologiach w psychologii.

Przez wiele lat wydawało się, że dziedziny takie jak psychologia czy psychoterapia są tak bardzo “ludzkie”, że trudno sobie wyobrazić, by klinicystę lub terapeutę mogła zastąpić jakaś maszyna. Tymczasem pierwsze dowody na to zaczęły się pojawiać już w połowie XX wieku. Dziś natomiast, jak można było niedawno przeczytać na łamach “Focusa” w artykule “Tylko maszyna zrozumie człowieka“, komputerowe algorytmy potrafią już stawiać trafniejsze diagnozy niż psycholodzy. I nie poprzestają na tym – z powodzeniem zajmują się także terapią.

Czy nowe technologie zmienią oblicze psychologii i dlaczego aplikacja mobilna może być dla pacjenta lepsza niż kontakt z człowiekiem? O tym opowie mój gość w studiu TOK FM – dr Tomasz Witkowski, psycholog, pisarz, autor książek z serii „Zakazana psychologia” („Psychology Led Astray”), przedstawiciel Klubu Sceptyków Polskich.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o terapii depresji przez internet, naprawianiu mózgu, mitów dotyczących stresu oraz roli filmów w psychologii.

Uwaga – zmiana pory emisji audycji! Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 25 lutego o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!