Czy ludzie naprawdę chcą być nieśmiertelni? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o nieśmiertelności i długowieczności.

Warszawski Festiwal Przemiany to impreza bliska mojemu sercu, ponieważ w każdej edycji stara się wybiegać w przyszłość i przygotować nas na to, co przyniosą kolejne lata i przełomy cywilizacyjne. W tym roku odbędzie się on pod hasłem “Pokusa nieśmiertelności” (w dniach 1-4 września w Centrum Nauki Kopernik), stawiając m.in. takie pytania:

Gdzie leży granica wydłużania życia? Czy coraz dłuższe życie oznacza lepsze życie? Czy technologia, która umożliwia transfer umysłu do komputera zapewni nam nieśmiertelność w formie cyfrowej?

Nie zabraknie wystaw, dyskusji, a także sztuki teatralnej bazującej na życiorysie Henrietty Lacks – kobiety, od której zostały pobrane nieśmiertelne komórki HeLa (więcej o tym można przeczytać np. w artykule „Kobieta ważąca 50 mln ton“). A to oznacza także dobry pretekst, by porozmawiać o fenomenie nieśmiertelności.

Dlaczego nas tak kusi? Czy w ogóle jest osiągalna? A jeśli nie, to jak można osiągnąć “przynajmniej” długowieczność i jakie skutki będzie ona niosła dla społeczeństwa? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o transhumanizmie, medycynie regeneracyjnej, godnym umieraniu, przyszłości umysłu, interfejsach mózg-komputer i uważności. Warto też przeczytać artykuły “Czy dzięki hibernacji osiągniemy nieśmiertelność?“, “Patent na nieśmiertelność” i “Umysł skopiowany“, a także oglądać poświęcony nieśmiertelności odcinek programu “Sonda 2” 3 września.

A tu Rafał Kosewski opowiada trochę o Festiwalu Przemiany:

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 20 sierpnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!