Czy ludzie zmieniają się w cyborgi? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o transhumanizmie.

Nie jesteśmy jedynymi stworzeniami na Ziemi, które używają narzędzi. Wygląda jednak na to, że jesteśmy do tego najlepiej przystosowani. Od tysięcy lat ludzie zwiększają możliwości swych ciał i umysłów dzięki technologiom – począwszy od narzędzi kamiennych i pisma klinowego po smartfony i roboty. Są dowody na to, że część z tych technologii nas zmieniła. Dzięki gotowaniu żywności mamy inną budowę m.in. zębów i układu pokarmowego, a nasz mózg stał się większy i bardziej wydajny. Badania pokazują, że zmienia się też działanie samego mózgu – inaczej wygląda np. u analfabetów i u ludzi umiejących czytać i pisać.

Technologii przybywa w naszym otoczeniu, coraz częściej zaczynają też one ingerować w nasze ciała. Czy kiedyś nastąpi całkowite zespolenie człowieka z maszyną, co zapowiadają transhumaniści? A może to maszyny staną się tak człekopodobne, że nie będzie można ich odróżnić od ludzi? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: dr Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego i Krzysztof Zieliński z Gemiusa.

Tu można zobaczyć wystąpienie dr Przegalińskiej na TEDxWarsaw:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o interfejsach mózg-komputer, kulturze i neuronauce, poznaniu ucieleśnienionym, internecie (wszech)rzeczy, wizjach science-fiction, neuromarketingu, cyfrowej “archeologii” i inwigilacji online. Warto też przeczytać artykuły na Focus.pl „Nowy, lepszy człowiek”, „Koniec niepełnosprawności“ i wywiad z Neilem Harbissonem „Chcę usłyszeć kosmos!” oraz książki „Natural Born Cyborgs” Andy’ego Clarka.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 4 czerwca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!