Czy maska do włosów przedłuży trwałość koloru?

Maska do włosów to kosmetyk z przeznaczeniem do pielęgnacji skóry głowy, ale przede wszystkim dla naszych włosów, które są regenerowane i wzmacniane u ich nasady. Maski w składzie mają dużą ilość skoncentrowanych składników odżywczych zbawiennie działających na nasze włosy. Ale czy maska do włosów służy jedynie do ich regeneracji? Jaki wpływ może mieć na trwałość ich koloru? Postaramy się to wyjaśnić w dalszej części artykułu.

Maska do włosów – po co i kiedy jej używać?

Maski do włosów a odżywka to oczywiście dwa osobne produkty. Odżywki do włosów stosujemy zazwyczaj po każdym ich umyciu. Ułatwić nam mogą ich rozczesywanie, odżywią włosy czy też dodają objętości, jednakże będzie to odżywienie krótkotrwałe. Dlatego od czasu do czasu sięgamy po bardziej skoncentrowane rozwiązania. Maska do włosów to dużo silniejszy kosmetyk do regeneracji skóry głowy i włosów. W swoim składzie posiada sporą ilość składników odżywczych i substancji odpowiedzialnych za ich transport w głąb każdego pojedynczego włosa. Dzięki działaniu masek nasze suche i zniszczone włosy mogą stać się miękkie, gładkie i lśniące.
 
Maski do włosów są zdecydowanie bardziej gęste od odżywek, dlatego używając ich, pozostawiamy je na skórze głowy od kilku do kilkunastu minut, by jak najwięcej składników przedostało się w głąb włosów. Częstotliwość ich używania uzależniona jest od naszej kondycji włosów, jednakże nie powinniśmy używać ich częściej niż dwa razy w tygodniu. Pamiętajmy, aby dobrze zapoznać się z zaleceniami producenta przed jej pierwszym użyciem, a także używać maski do włosów z przeznaczeniem dla rodzaju naszych pasm.

Rodzaje masek do włosów

Na rynku możemy znaleźć sporą ilość kosmetyków przeznaczonych do regeneracji włosów, ale jak wybrać te odpowiednie? Wyróżniamy trzy główne rodzaje masek do włosów: maskę proteinową, emolientową i maskę humektantową. Ich podział powstał ze względu na dużą zawartość tych składników. Proteinowa jest bogata w białko, emolientowa zatrzymuje wodę i zmniejsza jej odparowywanie z włosów, a maska humektantowa mocno nawilża suche i zniszczone włosy.
 
Jednakże nie każda maska proteinowa będzie dobra to każdego rodzaju włosów, przed zakupem warto wiedzieć, czego potrzebują nasze włosy i starać się znaleźć maskę z odpowiednim przeznaczeniem. Na drogeryjnych półkach znajdziemy m.in. maski nawilżające, regenerujące, odbudowujące czy maski do włosów farbowanych.

Czy maska do włosów przedłuży trwałość koloru?

Farbowanie włosów to bardzo duży wysiłek dla naszych kosmyków i niekorzystnie odbija się na ich stanie. Takie włosy potrzebują sporego wzmocnienia, dobrej ochrony i dużej regeneracji. W drogeriach czy sklepach fryzjerskich możemy znaleźć maski do włosów farbowanych. Mają one w swych właściwościach nie tylko odbudowę po farbowaniu czy rozjaśnianiu włosów, ale także odpowiednie nawilżenie i ochronę koloru. W składzie masek dedykowanych włosom farbowanym znaleźć możemy substancje wpływające na ich kolor i takie, które zamkną łuski włosa po farbowaniu, dzięki czemu mogą zatrzymać nasz nowy odcień na dłużej. Wszystkie włosy po farbowaniu stają się po jakimś czasie matowe, a maska do włosów, która ma w składzie filtr UV, może chronić nasze włosy przed utratą koloru nawet do kilku tygodni.