Czy maszyny mogą mieć wolną wolę i być kreatywne? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o tym, czy komputery mogą dorównać ludziom.
Czy maszyny mogą mieć wolną wolę i być kreatywne? [AUDYCJA]

Kilka lat temu głośno było o programach komputerowych, które potrafią malować albo komponować tak, że ich dzieła są wysoko cenione przez krytyków – przynajmniej do momentu, w którym okazywało się, że oceniali dzieło maszyny,  a nie człowieka. Wówczas komputerowa sztuka od razu traciła dobrą opinię.  

Teraz sztuczna inteligencja zaczyna zyskiwać coraz większą autonomię, np. przymierzając się do samodzielnego kierowania samochodem. Samouczące się algorytmy działają tak, że często nawet ich twórcy nie mogą tego zrozumieć. Czy oznacza to, że komputery mogą – podobnie jak my – mieć wolną wolę? I czy mogą wykazywać się kreatywnością taką jak ludzka? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Diana Sałacka, rzecznik prasowy Copernicus Festival oraz prof. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o przyszłości technologii, sztucznej inteligencji, nowych technologiach w sztuce i projektowaniu, filozofii i neuroestetyce.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 19 maja o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!