Czy miałeś bezobjawowy COVID? Oto lista wskazówek, by się upewnić

Szacunkowo nawet 15 mln Polaków mogła przejść COVID-19, w większości lekko lub bezobjawowo. Do potwierdzenia, czy samemu należy się do tych dwóch kategorii można posłużyć się listą atypowych symptomów. W razie wątpliwości zawsze pozostaje test na obecność przeciwciał.
Czy miałeś bezobjawowy COVID? Oto lista wskazówek, by się upewnić

Według nowych badań za niemal 60 proc. wszystkich infekcji odpowiadają osoby chorujące nie zdradzając żadnych objawów lub infekujące zanim objawy wystąpią (odpowiednio 24 i 35 proc.). 

Z jednej strony pokazuje to nieskuteczność kwarantanny prowadzonej tylko wobec objawowych, z drugiej pokazuje sens nakazu noszenia maseczek i dystansowania się społecznego. Ci, którzy się nie stosują mogą bezwiednie narażać zdrowie innych.

 

Ukryte przypadki

Według rozmówcy „Dziennika Gazety Prawnej”, epidemiologa z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego, liczba faktycznych zakażonych może być 9 do 10 razy wyższa od ujawnionych przypadków (wg. danych na 01 lutego to 1,515 mln).

Doktor Franciszek Rakowski szacuje, że już nawet 15 mln Polaków mogło zostać zainfekowanych SARS-CoV-2. Podobnego zdania jest Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (choć wg. jego danych na COVID-19 zachorowało raczej 12-13 mln).

 

Nietypowe symptomy

Im dłużej trwa pandemia, im więcej przypadków zostaje opisanych w naukowej prasie, tym dłuższa robi się lista objawów COVID-19. W tej chwili możemy wyliczyć kilkadziesiąt mniej lub bardziej nieoczywistych wskazówek pozwalających ustalić, czy sami przeszliśmy infekcję, nawet łagodnie.

– cieknący nos, ból gardła i zatkane zatoki;
– słabsze odczucie smaku i zapachu, lub ich całkowita utrata;
– zmniejszony apetyt;
– brak tchu;
– zmęczenie;
– „covidowe palce
– zapalenie spojówek;
– biegunka i/lub mdłości;
– krótkotrwała wysoka gorączka;
– ból mięśni;
wysypka;
– suchy kaszel;
dezorientacja;  
– dreszcze, silne uczucie zimna;
– „pulsujący” ból głowy;
– ból w klatce piersiowej;
– problemy z poruszaniem się i wysławianiem;
– kłopoty z pamięcią;
– przeziębienie w styczniu albo lutym 2020 r. mogło być infekcją SARS-CoV-2;
– wizyta w potencjalnym miejscu transmisji choroby jak biuro, kościół, bar czy centrum handlowe;
– ktoś w twoim otoczeniu chorował.

Niestety wiele elementów na tej liście pasuje do objawów „zwykłego” przeziębienia, o które w tym okresie też łatwo. Obecnie jedynym skutecznym sposobem by potwierdzić, czy się chorowało na COVID-19 jest test na przeciwciała.​