Według nowych badań za niemal 60 proc. wszystkich infekcji odpowiadają osoby chorujące nie zdradzając żadnych objawów lub infekujące zanim objawy wystąpią (odpowiednio 24 i 35 proc.). 

Z jednej strony pokazuje to nieskuteczność kwarantanny prowadzonej tylko wobec objawowych, z drugiej pokazuje sens nakazu noszenia maseczek i dystansowania się społecznego. Ci, którzy się nie stosują mogą bezwiednie narażać zdrowie innych.

 

Ukryte przypadki

Według rozmówcy „Dziennika Gazety Prawnej”, epidemiologa z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego, liczba faktycznych zakażonych może być 9 do 10 razy wyższa od ujawnionych przypadków (wg. danych na 01 lutego to 1,515 mln).

Doktor Franciszek Rakowski szacuje, że już nawet 15 mln Polaków mogło zostać zainfekowanych SARS-CoV-2. Podobnego zdania jest Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (choć wg. jego danych na COVID-19 zachorowało raczej 12-13 mln).

 

Nietypowe symptomy

Im dłużej trwa pandemia, im więcej przypadków zostaje opisanych w naukowej prasie, tym dłuższa robi się lista objawów COVID-19. W tej chwili możemy wyliczyć kilkadziesiąt mniej lub bardziej nieoczywistych wskazówek pozwalających ustalić, czy sami przeszliśmy infekcję, nawet łagodnie.

- cieknący nos, ból gardła i zatkane zatoki;
- słabsze odczucie smaku i zapachu, lub ich całkowita utrata;
- zmniejszony apetyt;
- brak tchu;
- zmęczenie;
- „covidowe palce
- zapalenie spojówek;
- biegunka i/lub mdłości;
- krótkotrwała wysoka gorączka;
- ból mięśni;
- wysypka;
- suchy kaszel;
- dezorientacja;  
- dreszcze, silne uczucie zimna;
- „pulsujący” ból głowy;
- ból w klatce piersiowej;
- problemy z poruszaniem się i wysławianiem;
- kłopoty z pamięcią;
- przeziębienie w styczniu albo lutym 2020 r. mogło być infekcją SARS-CoV-2;
- wizyta w potencjalnym miejscu transmisji choroby jak biuro, kościół, bar czy centrum handlowe;
- ktoś w twoim otoczeniu chorował.

Niestety wiele elementów na tej liście pasuje do objawów „zwykłego” przeziębienia, o które w tym okresie też łatwo. Obecnie jedynym skutecznym sposobem by potwierdzić, czy się chorowało na COVID-19 jest test na przeciwciała.​