Czy młodzi naukowcy uratują świat?

Rok 2019 upłynął pod znakiem apelu różnych organizacji o podjęcie natychmiastowych działań w kierunku ochrony środowiska. Statystyki wyglądają nieprzychylnie: plastik w morzach i oceanach, zanieczyszczenie powietrza, wymieranie gatunków. To tylko niektóre czarne prognozy nadchodzącej katastrofy. Kto, jeśli nie młode pokolenie, może zmienić ten dramatyczny scenariusz. 23-25 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, podczas wydarzenia Gdynia E(x)plory Week, młodzi naukowcy z całej Polski zaprezentują innowacyjne rozwiązania, które mogą okazać się zbawienne dla naszej planety.

Gdynia E(x)plory Week to wydarzenie organizowane przez Fundację Zaawansowanych Technologii. W tym roku, już po raz ósmy, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, spotkają się pasjonaci nauki, nauczyciele, dyrektorzy szkół, przedstawiciele placówek i instytucji oświatowych, a także młodzież szkolna. Program wydarzenia przewiduje warsztaty i wykłady naukowe w ramach filaru „Festiwal Nauki i Technologii”, spotkania z gośćmi specjalnymi, IX Kongres E(x)plory „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”, a przede wszystkim krajowy finał Konkursu Naukowego E(x)plory.

Z roku na rok przybywa coraz więcej rozwiązań ekologicznych; utylizacja styropianu dzięki larwom drewnojadów, odnawialne źródła energii, oczyszczanie środowiska z odpadów medycznych, sygnalizator palenia odpadami toksycznymi, wykorzystani substancji naturalnych do odkażania i konserwacji warzyw i owoców. To niektóre z rozwiązań młodych osób dające nadzieję na zatrzymanie zmian klimatycznych i niszczenia środowiska.

Bardzo ważne jest, aby młodzi innowatorzy otrzymali wsparcie już na starcie – bez niego nie mogą prowadzić dalszych badań, ani rozwijać, czy ulepszać projektów. Fundacja Zaawansowanych Technologii prowadzi szereg działań pomagających młodym osobom wejść na rynek, zdobyć doświadczenie, kontakty i wiedzę. Ukoronowaniem tych starań jest właśnie finał Konkursu Naukowego E(x)plory, którego zwycięzcy mają szansę nie tylko na dofinansowanie swoich eksperymentów, (dzięki nagrodom pieniężnym, ufundowanym przez grupę LOTOS S.A.) ale także na rozwijanie potencjału naukowego podczas prestiżowych staży i konkursów zagranicznych, np. ISEF w Stanach Zdjednoczonych, Expo-Sciences International, czy Infomatrix w Rumunii.

Dzięki Programowi E(x)plory młodzi naukowcy mają szansę na spotkanie z przedstawicielami biznesu w przestrzeni umożliwiającej nawiązanie wzajemnej współpracy. Dla Grupy LOTOS innowacje są motorem do działań, wpisanym w strategię naszej działalności. Dlatego tym bardziej cieszy nas fakt, że takie programy gromadzą młodych, zdolnych ludzi, dla których nauka i nowe technologie są tak bardzo istotne. Z roku na rok E(x)plory przyciąga nowe rzesze młodych ludzi, z coraz ciekawszymi pomysłami, które niejednokrotnie mogą być wprowadzane w życie i mają możliwość zaistnienia w sferze biznesowej – mówi Jarosław Wittstock, Wiceprezes Grupy LOTOS S.A.

Pełna lista tegorocznych projektów: http://bit.ly/finalisciexplory

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A., a partnerami strategicznymi Miasto Gdynia, PPNT Gdynia oraz Polpharma.