Moja znajoma stylistka twierdzi, że to, co modne, nie może być jednocześnie wygodne. Nie oczekujemy też od modnych elementów ubioru pozytywnego wpływu na zdrowie - wręcz przeciwnie, wiadomo np., że buty na wysokich obcasach mogą źle wpływać na kręgosłup. Z drugiej jednak strony wiele rozwiązań medycznych - jak chociażby ortezy czy opaski monitorujące organizm - zaprojektowano bez brania pod uwagę aspektu estetycznego. W efekcie użytkownicy nie chcą korzystać z takich rozwiązań - choćby dlatego, że po prostu źle z nimi wyglądają.

Czy moda w połączeniu z nowymi technologiami może zostać wykorzystana w medycynie? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Kasia Gola z GeekGoesChic, Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska, absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS i projektantki z zespołu Item Projekt oraz Kacper Pawlik, student piątego roku wydziału lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o modzie i nowych technologiach, telemedycynie, trendzie quantified self, a także najnowsze wydanie "Focusa", w którym piszę m.in. o zaletach stosowania fit-opasek monitorujących organizm. Tu zaś można przeczytać o nagrodzie dla projektantek biżuterii medycznej Miko+.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 20 stycznia o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast School of Form Uniwersytetu SWPS0 oraz School of Form Uniwersytetu SWPS1. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie School of Form Uniwersytetu SWPS2. Zapraszam!