Moja znajoma stylistka twierdzi, że to, co modne, nie może być jednocześnie wygodne. Nie oczekujemy też od modnych elementów ubioru pozytywnego wpływu na zdrowie - wręcz przeciwnie, wiadomo np., że buty na wysokich obcasach mogą źle wpływać na kręgosłup. Z drugiej jednak strony wiele rozwiązań medycznych - jak chociażby ortezy czy opaski monitorujące organizm - zaprojektowano bez brania pod uwagę aspektu estetycznego. W efekcie użytkownicy nie chcą korzystać z takich rozwiązań - choćby dlatego, że po prostu źle z nimi wyglądają.

Czy moda w połączeniu z nowymi technologiami może zostać wykorzystana w medycynie? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Kasia Gola z GeekGoesChic, Ewa Dulcet i Martyna Świerczyńska, absolwentki School of Form Uniwersytetu SWPS i projektantki z zespołu Item Projekt oraz Kacper Pawlik, student piątego roku wydziału lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o modzie i nowych technologiach, telemedycynie, trendzie quantified self, a także najnowsze wydanie "Focusa", w którym piszę m.in. o zaletach stosowania fit-opasek monitorujących organizm. Tu zaś można przeczytać o nagrodzie dla projektantek biżuterii medycznej Miko+.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 20 stycznia o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!