Czy nad naszymi głowami zaroi się od dronów? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o bezzałogowych pojazdach latających.

Jeszcze kilka lat temu rzadko kto wiedział, czym są drony. Dziś telewizja pokazuje, jak bezzałogowe samoloty zabijają terrorystów, a o dronach mówi się nawet w filmie “Spectre” z Jamesem Bondem. Przybywa też tego typu urządzeń na półkach sklepowych. Autorzy raportu „Rynek dronów w Polsce 2015“ szacują, że w tym roku kilkadziesiąt tysięcy “zabawkowych” dronów – najczęściej tzw. kwadrokopterów – zostanie kupionych przez rodziców jako świąteczne prezenty dla dzieci.

Latające maszyny bezzałogowe nad naszymi głowami to z jednej strony wielka szansa dla firm, od tych zajmujących się filmowaniem i fotografowaniem po agencje monitorujące np. stan upraw rolnych czy wałów przeciwpowodziowych. Z drugiej jednak strony drony stanowią zagrożenie nie tylko dla prywatności, ale i bezpieczeństwa. Co można z nimi zrobić dziś i jak będzie wyglądać przyszłość tych urządzeń? O tym opowiedzą w studiu TOK FM Anna Walkowiak, prawniczka z Fundacji Panoptykon i Sławomir Kosieliński, prezes Fundacji „Instytut Mikromakro”, prezes Fundacji „Instytut Mikromakro”.

O (zabójczych) dronach śpiewa Matt Bellamy z Muse w piosence pochodzącej z najnowszego albumu zespołu zatytułowanego – a jakże – “Drones”:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o wyzwaniach w dziedzinie prywatności, robotyce i technologiach kosmicznych.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 21 listopada po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!