Kilka lat temu mieliśmy w "Focusie" artykuł dotyczący trwałości danych cyfrowych. Wydaje się wam, że to nie jest problem? Oto fragment tego artykułu:

Produkujemy coraz więcej informacji, więcej niż kiedykolwiek przedtem, a przechowujemy ją na coraz mniej trwałych nośnikach. (...) W 2008 r. wyszło na jaw, że Amerykanie „zapomnieli”, jak syntetyzuje się Fogbank – ściśle tajną substancję wykorzystywaną przy budowie głowic jądrowych. Nie prowadzono rejestru danych, a personel zaangażowany w produkcję Fogbanku przeszedł na emeryturę lub zmienił pracę. Opracowanie od podstaw nowego procesu wytwarzania substancji kosztowało 69 mln dolarów.

W tym samym artykule znalazła się też informacja, że twarde dyski nigdy nie miały służyć przechowywaniu danych przez długi czas – nie poddawano ich testom na trwałość zapisu. Najtrwalszymi dyskami optycznymi okazały się płyty CD-R z warstwą odblaskową ze złota, zawierające pigment o nazwie ftalocyjanina w warstwie ochronnej lakieru – ich trwałość to co najmniej sto lat. W przypadku innych płyt wynosi ona zaledwie 5-10 lat. Pamięci flash też wytrzymają jakieś 10 lat.

Czy informacje, które wytwarzamy dziś - od artykułów online i e-książek, przez zdjęcia, muzykę i filmy, po gigantyczne ilości danych powstających w czasie eksperymentów naukowych - są bezpieczne? Czy będzie można je odczytać za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat? I co zrobić, by cyfrowy dorobek ludzkości nie przepadł?

O tym porozmawiam z moimi gośćmi w studiu: Adrianem Lapierre, szefem firmy SoftProject oraz Zbigniewem Rudnickim z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Przypomnimy sobie też dawne czasy i powspominamy nasze pierwsze komputery :) Bo te, które stoją we wspomnianym muzeum, cały czas są sprawne i można odczytać dane, którymi się posługiwały, choć wiele z nich liczy sobie po kilkadziesiąt lat!

Warto przypomnieć sobie archiwalne audycje o nauce programowania oraz o druku 3D. Polecam artykuł Łukasza Mirochy o konieczności zachowywania historycznego oprogramowania i sprzętu. Zobaczcie też materiał wideo o katowickim muzeum!

Audycji "Człowiek 2.0" możecie posłuchać 19 lipca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!