Naukowcy wciąż często są postrzegani jako osoby oderwane od rzeczywistości, siedzące w swoich laboratoriach i nie mające pojęcia o tym, co się dzieje w tzw. normalnym świecie. Ten stereotyp to oczywiście duże uproszczenie, ale też warto pamiętać o tym, że badaczy – zwłaszcza w Polsce – rzadko uczy się sztuki komunikowania się z obywatelami i słuchania tego, co obywatele mają do powiedzenia. Tymczasem sugestie ze strony “zwykłych ludzi” mogą pomóc naukowcom choćby w wybraniu najbardziej obiecujących kierunków badań. Czy to się sprawdza w praktyce? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM:
- dr Beata Poteralska z Instytutu Technologii Eksploatacji PIB w Radomiu,
- Mateusz Pawełczuk z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie,
- Mikołaj Pyczak z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej.
Przy okazji polecam archiwalne audycje o http://www.focus.pl/czlowiek/jak-sprzedawac-odkrycia-naukowe-9765, http://www.focus.pl/czlowiek/wyniki-badan-naukowych-powinny-byc-dostepne-dla-kazdego-blog-11927, http://www.focus.pl/czlowiek/czy-uczniowie-moga-byc-naukowcami-i-wynalazcami-blog-12834, http://www.focus.pl/czlowiek/milenialsi-jakie-jest-pokolenie-y-blog-14069, http://www.focus.pl/czlowiek/czy-maszyny-odbior-nam-prac-blog-14136 i http://www.focus.pl/technika/quotfocusquot-w-tok-fm-monitorowanie-wlasnego-ciala-10597, a także hackaton “Obywatele w medycynie“.
Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 5 listopada po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!