Przyroda przetrwa, a człowiek? “Życie na Ziemi” to fascynująca podróż z sir Davidem Attenborough

Globalne ocieplenie powodują wymieranie gatunków, a to z kolei przekłada się na spadek bioróżnorodności. Czy naszą planetę da się jeszcze uratować? Jest o co walczyć, a piękno otaczającego nas świata zwierząt przybliża wybitny brytyjski biolog i popularyzator nauki – sir David Attenborough – w niezwykłej książce “Życie na Ziemi”.
Żaba – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

Żaba – zdjęcie poglądowe /Fot. Unsplash

“Świat przyrody zanika, dowody są wszędzie, zmiana ta zaszła w ciągu mojego życia. Widziałem to na własne oczy, doprowadzi do zagłady naszego świata. Wciąż jednak możemy mieć wybór” – pisał David Attenborough już 50 lat temu, jeszcze przed nadaniem mu tytułu szlacheckiego. Ten wybitny brytyjski przyrodnik, podróżnik i dokumentalista od ponad sześciu dekad inspiruje i edukuje miliony ludzi na całym świecie. Otwiera nam oczy na piękno przyrody, ale i ostrzega przed zagrożeniami, które się pojawiają. Jest jednym z najbardziej wpływowych popularyzatorów nauki naszych czasów i inspiracją dla wielu młodych ludzi.

Czytaj też: Topniejąca wieczna zmarzlina uwalnia do atmosfery rakotwórczy gaz

Dwa najnowsze wydania jego słynnych książek – “Życie na Ziemi” oraz “Na ścieżkach życia” – to kolejne cegiełki do zwiększania naszej świadomości o przyrody. Wydane przez Wydawnictwo Naukowe PWN pozycje stanowią nie tylko wspaniałą lekturę dla miłośników przyrody, ale także są pretekstem do ważnej debaty na temat postępujących zmian na Ziemi, uszczuplania dzikich terenów i roli człowieka w tym całym procesie.

Nowe, w pełni zaktualizowane “Życie na Ziemi” to wydanie, które powstało, by uczcić 40. rocznicę pierwszej publikacji książki. Sir David Attenborough zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż, całkowicie aktualizując i uzupełniając oryginalny tekst, biorąc pod uwagę współczesne odkrycia naukowe z całego świata, a także uzupełniając je o wspaniałe fotografie, aby zilustrować książkę w znacznie lepszy sposób, niż było to możliwe czterdzieści lat temu.

Dwa najnowsze wydania słynnych książek sir Davida Attenborough – “Na ścieżkach życia” i “Życie na Ziemi” /Fot. PWN

Z kolei “Na ścieżkach życia” to książka, która powstała równolegle z serialem przyrodniczym o tym samym tytule. Dowiemy się z niej, w jaki sposób zwierzęta używają swych ciał, czyli jak się zachowują. Książka składa się z dwunastu rozdziałów, z których każdy przedstawia inny aspekt podróży przez życie, od narodzin do dorosłości i kontynuacji gatunku poprzez reprodukcję.

Przy okazji promocji książek, 11 marca w Faktycznym Domu Kultury odbyła się debata “O przyszłości naszej planety”. Spotkanie prowadziła Marta Perchuć- Burzyńska dziennikarka radia TOK FM, a jej rozmówcami byli: edukatorka i dziennikarka Paulina Górska; Marcin Kowalczyk z WWF; dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego Zoo oraz Szymon Dziak-Czekan ze Stowarzyszenia “Polski Recykling”.

Przyroda przetrwa człowieka

Zdaniem Marcina Kowalczyka eksperta ds. klimatu z Fundacji WWF Polska, okno czasowe na ratowanie planety nieuchronnie się zamyka. Zauważalna jest nieodwracalna utrata licznych gatunków zwierząt i ekosystemów. Jesteśmy także naocznymi świadkami zmian klimatycznych. Dzięki działaniom sir Davida Attenborough, świat przyrody jest bliższy, bardziej namacalny i łatwiej jest zrozumieć, że jesteśmy jego integralną częścią.

Przyroda nie poczeka, aż człowiek zacznie działać – zawsze znajdzie wyjście nawet z najtrudniejszej sytuacji, co widać po zwierzętach i roślinach przystosowujących się do nowych warunków otoczenia. Przyroda przetrwa, ale pytaniem, które powinno mieć dla nas szczególne znaczenie jest to: czy przetrwa razem z nią także człowiek.

Debata towarzysząca promocji książek /Fot. PWN

Zdaniem Szymona Dziaka-Czekana, kluczowym elementem przetrwania ludzkości na planecie jest indywidualna odpowiedzialność jednostek. Powinniśmy aktywnie wdrażać rozwiązania poprawiające jakość życia, które są jednocześnie korzystne dla środowiska. Działania te powinny być podejmowane indywidualnie przez każdego, aby efektywnie przyczynić się do zrównoważonej przyszłości. A nawet to nie daje nam gwarancji do przetrwania.

Czytaj też: Genetycznie zmodyfikowane świnie trafią na nasze talerze

Pytanie o przetrwanie człowieka na Ziemi staje się coraz bardziej aktualne, a kluczowym czynnikiem może być umiejętność zmiany nawyków. Jakie realne zmiany można wdrożyć na co dzień? Paulina Górska, ekoedukatorka i dziennikarka, słusznie zauważyła, że ochrona środowiska zaczyna się od małych codziennych nawyków, takich jak ograniczanie zużycia plastiku, oszczędzanie energii, zrównoważona dieta z ograniczeniem mięsa czy wsparcie dla inicjatyw proekologicznych. Każdy może przyczynić się do zmiany poprzez proste, drobne działania, które składają się w większą całość i mają znaczenie dla całej planety.