Czy studenci mogą wystrzelić w kosmos własnego satelitę? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o studenckich i podyplomowych projektach kosmicznych.
Czy studenci mogą wystrzelić w kosmos własnego satelitę? [AUDYCJA]

Polski przemysł kosmiczny powoli się rozwija i potrzebuje coraz więcej pracowników. Nic dziwnego, że własne satelity projektują i budują dziś nawet studenci. Pierwszy taki projekt – PW-Sat zbudowany na Politechnice Warszawskiej – był nominowany w naszym plebiscycie Soczewki Focusa 2011 i rok później faktycznie poleciał w kosmos. Teraz szykowany jest jego następca – PW-Sat2. Polscy uczeni chcą też zbudować satelitę do badań biomedycznych na orbicie. Ma on testować zachowanie żywych komórek nowotworowych i ich reakcję na leki.

Jak się robi takie projekty w Polsce? Skąd wziąć na to pieniądze? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Anna Kornakiewicz, lekarz, naukowiec, programistka w firmie Future Processing, doktorantka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Dominik Roszkowski, wicekoordynator projektu PW-Sat2, student Politechniki Warszawskiej.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o szkolnych projektach kosmicznych, polskim sektorze kosmicznym, kosmicznych projektach ochrony wody i sporze o przyszłość eksploracji kosmosu.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 24 marca o godz. 14:40 (pierwsza część) i o godz. 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!