Czy technologie mobilne zwiększą bezpieczeństwo na drogach? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o aplikacjach, które zachęcają kierowców do bezpiecznej jazdy.

Sytuacja na polskich drogach jest daleka od ideału. Wielu kierowców jeździ niezgodnie z przepisami, co przekłada się na wciąż bardzo dużą liczbę wypadków, także tych śmiertelnych. Niestety, trudno ich skłonić do zmiany nawyków, o czym pisała w “Focusie” Magdalena Salik w artykule “Inny świat kierowcy“:

Jeśli kierowca przekona się, że zyskał coś dzięki agresywnej jeździe, będzie powielał takie zachowanie. Równie istotna jest względna anonimowość, jaką mają zmotoryzowani – przekonanie, że nikt agresywnego kierowcy nie rozpozna, nie zapamięta, i co równie ważne, nie spotka ponownie.

Wiele wypadków to także skutek korzystania z telefonów, smartfonów czy tabletów w czasie jazdy. Czy technologie mobilne można wykorzystać tak, aby zachęcały Polaków do respektowania przepisów drogowych? Wygląda na to, że tak. Ubezpieczyciele zaczynają wprowadzać programy promujące bezpieczną i ekonomiczną jazdę. Przykładem może być inicjatywa Link4 – zachęcanie kierowców do używania nawigacji NaviExpert, która monitoruje także ich zachowania na drodze. Te pozytywne są premiowane punktami, na najlepszych czekają nagrody. Oto opinia autora bloga motoryzacyjnego Blogomotive.pl, który testował to rozwiązanie:

W przypadku tego konkursu było nawet tak, że uruchamiałem aplikację nawet wtedy, jak jechałem do oddalonego o 3 km sklepu. Uruchamiałem ją zawsze – byleby tylko zdobyć kilka dodatkowych punktów. Aż sam się sobie dziwiłem. Uważam, że wszelkie takie grywalizacyjne zabawy są świetne. Nawet jeśli stosunkowo niewiele osób w zabawie weźmie udział, to te osoby na ogół zachowywać się na drodze będą o wiele bardziej świadomie – bo mieć będą z tyłu głowy te naliczające się punkty, te zasady gry, tą chęć wygrania lub bycia w czołówce. Ja sam, jak tylko się zorientowałem, że o wiele więcej punktów dostaje się za jazdę płynną i przepisową, niż za same pokonane kilometry, po raz pierwszy w życiu pokonałem drogę z domu na działkę zgodnie z przepisami. Bo skoro już się w to bawię, skoro włożyłem wysiłek w to, by aplikację uruchomić, telefon pod szybą przypiąć – to po co mam gnać i 3 minuty wcześniej dojechać, jak mogę chwilę później ale z większą zdobyczą punktową.

Czy taka grywalizacja przełoży się na trwałe zmiany w mentalności kierowców? I jak jeszcze można ich zachęcać do bezpieczniejszej jazdy? O tym opowiedzą moi rozmówcy w studiu TOK FM:

Jak działa grywalizacja w aplikacji forDrivers?

Przy okazji polecam archiwalne audycje o skomputeryzowanych samochodach, grywalizacji i mierzeniu aktywności własnego organizmu.

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 8 sierpnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Pełny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!