Czy technologie wystarczą, by miasta stały się “inteligentne”? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania mojej audycji na antenie TOK FM w najbliższą sobotę po godz. 20! Porozmawiamy o metropoliach 2.0.

Od 2007 r. więcej ludzi na Ziemi mieszka w miastach niż poza nimi. Ten trend widoczny jest także w Polsce. Choć może się to wydawać dziwne, w miastach żyje nam się generalnie lepiej niż na wsi, a z drugiej strony wszyscy wiemy, że wielkie metropolie dalekie są od ideału. Jak można je zmienić na lepsze?

Rozwiązaniem może być idea miast inteligentnych – smart cities. W wielu krajach zaawansowane technologie stosowane są już do zarządzania wodociągami, parkingami, odpadami, oświetleniem ulicznym, ruchem w mieście i transportem publicznym. Chodzi o sprawniejsze działanie infrastruktury, oszczędniejsze gospodarowanie zasobami oraz – co chyba najważniejsze – o jakość życia mieszkańców. A narzędzia stosowane w tym celu to big data (przypomnę audycję) i internet rzeczy (takoż).

 Czy taka transformacja jest możliwa także w Polskich miastach? Czy mamy już pierwsze przykłady stosowania takich technologii? I czy same technologie wystarczą, by miasta były “inteligentne”? O tym porozmawiam podczas najbliższej audycji “Człowiek 2.0“. W studiu ze mną będą:

Kilka wartych uwagi linków:

Warto uważnie słuchać tego odcinka, ponieważ do zdobycia będzie półroczna prenumerata magazynu „Focus“! Szczegóły na antenie w trakcie audycji.

Możecie jej posłuchać 28 czerwca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!