Czyszczenie kanalizacji: problemy i rozwiązania

Czyszczenie kanalizacji domowej polega zwykle na udrożnieniu rur. Główną przyczyną zatorów jest wyrzucanie do toalet i zlewów fusów, resztek jedzenia i innych zanieczyszczeń. Jak poradzić sobie z zatkanym odpływem?
Young Male Plumber makes wiring of sewer pipes

Young Male Plumber makes wiring of sewer pipes

Najczęstsze problemy z kanalizacją i ich przyczyny

Problemy z zapchaną kanalizacją są zwykle winą użytkowników. Domownicy, wrzucając do toalety ręczniki papierowe, chusteczki, podpaski, a także resztki jedzenia i fusy po kawie i herbacie doprowadzają do nagromadzenia się zanieczyszczeń i w efekcie powstania zatorów. Do tego dochodzą małe spadki oraz zbyt długa odległość odpływów od zlewów i brodzików do pionów, które również sprzyjają zapychaniu się rur.

Zagrożeniem dla rur są też resztki poremontowe np. farby, cement oraz tłuszcz. Ten ostatni, zastygając, tworzy skorupę i blokuje przepływ wody.

Jak wyczyścić kanalizację?

Jest kilka sposobu na udrożnienie rur samodzielnie.

1. Użyj octu i sody oczyszczonej. Do odpływu wsypujemy ok. 1-2 łyżek sody i zalewamy ją szklanką ciepłego octu spirytusowego. Zatykamy odpływ i odczekujemy ok. 15 minut. Po tym czasie całość spłukujemy gorącą wodą. Zanieczyszczenia rozpuszcza powstała piana. Jest to dobry sposób na zatory w umywalkach i zlewach.

2. Zastosuj gumowy przepychacz albo sprężynę. Te przedmioty kupisz praktycznie w każdym sklepie z artykułami gospodarstwa domowego i marketach budowlanych. Przepychacz przykładamy do odpływu i energicznie dociskamy, wytworzone ciśnienie spowoduje ruch w rurach i w efekcie zator zostanie przepchany. Z kolei spirala na kształt długiego drutu, mającego z jednej strony korbkę z drugiej ostry koniec. Ten drugi wkładamy do syfonu i dalej kręcąc korbką do rury. Zator powinien zostać rozbity i przesunięty dalej. 

3. Prostym sposobem jest też sprawdzenie drożności syfonu pod zlewem albo umywalką. Wpierw podkładamy miskę, aby tam zleciała woda, potem odkręcamy syfon i czyścimy go z zanieczyszczeń. Następnie całość montujemy z powrotem.

4. Przy niewielkich zatorach można spróbować popularnych środków chemicznych do czyszczenia kanalizacji, dostępnych nawet w drogeriach.

Kiedy wezwać hydraulika?

W sytuacji, kiedy domowe ani chemiczne środki nie odetkały zatkanych rur, to czas na wezwanie hydraulika. Specjaliści dysponują profesjonalnym sprzętem do czyszczenia kanalizacji i usuwania zatorów. Najpopularniejsze sposoby to:

  • WUKO, czyli metoda udrażniania rur wodą pod dużym ciśnieniem;
  • chemiczne czyszczenie kanalizacji – w tej metodzie fachowcy korzystają ze specjalnych preparatów, które jednocześnie rozpuszczają zanieczyszczenia i nie niszczą instalacji;
  • mechaniczne czyszczenie kanalizacji, czyli udrażnianie przy użyciu np. sprężyn albo przepychaczy ręcznych, jak i elektryczny.

Numery alarmowe do pomocy hydraulicznej najczęściej są umieszczone na tablicach informacyjnych znajdujących się na klatkach schodowych przy wejściu do bloków. Specjalistów można też znaleźć, nie wychodząc z domu. Wystarczy wyszukać hydraulika w internetowym serwisie ogłoszeniowym Fixly.

Czyszczenie kanalizacji – ceny

Cena usługi zależy od stopnia skomplikowania problemu, rejonu Polski oraz danej firmy. Przeciętny koszt za udrażnianie rur np. w umywalce albo zlewie w domu kształtuje się od 200 zł do 400 zł. Jeśli trzeba użyć specjalistycznego sprzętu np. kamery, aby zlokalizować zator, cena może wzrosnąć do ok. 700 zł.

Jak zapobiegać zapychania się kanalizacji domowej?

Aby uniknąć zbyt częstego wzywania hydraulika do czyszczenia kanalizacji, należy o nią dbać regularnie. W tym celu trzeba:

  • nie wlewać do odpływów tłuszczy ani resztek jedzenia;
  • do toalety nie wyrzucać: piasku, żwiru, chusteczek higienicznych, papierowych ręczników, podpasek i tamponów, fusów od herbaty i kawy ani żadnego jedzenia;
  • nałożyć sitka w zlewie, umywalce oraz brodzikach i wannach, które zatrzymują przedostawanie się do rur zanieczyszczeń tj. kosmetyki, reszki jedzenia, włosy itp.;
  • regularnie sprawdzać czystości rur i wybierać zanieczyszczenia z sitek; 
  • systematycznie stosować preparaty do czyszczenia kanalizacji lub domowe środki. 

Pamiętajmy, że produktów chemicznych nie wolno stosować do kanalizacji wykonanej z aluminium. Zawarty w środkach wodorotlenek sodu wchodzi z aluminium w reakcję, która może uszkodzić instalację.

Lokowanie produktu