D-Day Hel 2010

66. rocznica największej w Europie operacji desantowej będzie miała swoje obchody także w Polsce. W dniach 15-22 sierpnia na plażach Helu kilkuset rekonstruktorów odtworzy historyczną bitwę u wybrzeży Normandii. Wszystko rozpocznie się lądowaniem amerykańskich wojsk, a następnie „walki” przeniosą się w rejon bunkrów Rejonu Umocnionego Hel. Już po raz drugi partnerem jednej z najciekawszych rekonstrukcji historycznych tego lata w Polsce będzie Discovery Historia.

Ponad 250 rekonstruktorów, 4 tiry sprzętu, 40 pojazdów wojskowych, w tym słynny czołg Sherman, sprowadzony przez organizatorów aż z RPA. To jedyna taka rekonstrukcja w Polsce, która odbędzie się na helskiej plaży. Amfibia przypłynie z amerykańskimi żołnierzami na pokładzie, gotowymi do ataku na niemieckie umocnienia. To aż 8 dni obcowania z żywą historią!

Tylko na Helu istnieją warunki, by odtworzyć te wojenne zmagania. Rejon Umocniony Hel to kilkadziesiąt bunkrów, stanowisk ogniowych i instalacji militarnych powstałych w latach międzywojennych. Rozbudowywali je później Niemcy, a następnie – po II wojnie światowej – wojsko polskie. Przez kilkadziesiąt lat po wojnie sam Cypel Helski był niedostępny dla osób cywilnych. To właśnie tutaj przez wiele lat Ludowe Wojsko Polskie wykorzystywało swoje instalacje militarne: znajdowały się tu zarówno stanowiska rakietowe, artyleryjskie, dowodzenia, jak i potężne magazyny z bronią, zaopatrzeniem i paliwami. Dzisiaj, ta niedostępna aż do 2003 roku część polskiego wybrzeża, stała się wspaniałą atrakcją turystyczną. Spacer po urokliwych i jednych z najszerszych plaż wybrzeża Bałtyku, wśród wydm, w których ukryte są tajemnicze bunkry, zasieki czy betonowe stanowiska o nieznanym przeznaczeniu, może zająć kilka godzin. W tym roku organizatorzy przygotowali na terenie Rejonu Umocnionego edukacyjne dioramy, na których będzie można zobaczyć, jak wyglądały niemieckie umocnienia, uzbrojenie Aliantów oraz Niemców, a także poszerzyć swoją wiedzę na temat historii.

Discovery Historia jest partnerem przedsięwzięcia rekonstrukcyjnego, które oprócz odtworzenia fragmentów bitwy o normandzkie plaże, pokaże również uzbrojenie i wyposażenie wojsk biorących udział w walkach. Zapowiada się niezwykle interesująca impreza dla miłośników militariów i historii II wojny światowej: pojawi się zrekonstruowany sprzęt, w tym ciężkie pojazdy z okresu wojny oraz grupy rekonstrukcji historycznej z całej Europy.

Dla wszystkich odwiedzających Hel kanały Discovery Historia oraz Discovery World przygotowały plenerową wystawę na temat historii oręża a także kampanii wrześniowej. Wystawę będzie można oglądać do końca września na ulicy Wiejskiej.

Discovery Historia zagości na Półwyspie Helskim  w dniach 15 – 22 sierpnia.

Więcej:News