Daj się ponieść energii!

Rozpętaj własną burzę, traf w jądro atomu, złap aminokwasy! Gdzie? Oczywiście na 16. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Wiodącym tematem tegorocznej edycji jest energia – pojemne hasło, w  którym bez trudu odnajdzie się zarówno humanista, jak i inżynier. Już 12 maja w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu przekonamy się, jak różne mogą być jej formy – począwszy od jądrowej, przez słoneczną, a na twórczej kończąc. Chcesz zobaczyć podwodne błyskawice? Lewitujące pojazdy? A może wolisz wyprodukować prąd z drożdży, zbudować ultraszybki pociąg lub odpalić rakietę? Nie ma problemu – po prostu przyjdź na Piknik Naukowy i pozwól, by ogarnęła cię energia dociekliwego badacza.

W tej największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział ok. 200 instytucji z kraju i zagranicy. W namiotach wystawowych i na scenie będzie można zobaczyć ponad tysiąc pokazów. Jak co roku nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci, więc serdecznie zapraszamy całe rodziny! 

WYBRANE POKAZY I EKSPERYMENTY

Energia jak na dłoni. Poczuj na własnej skórze energię powstającą podczas syntezy wody. Wybuch piorunującej mieszaniny zostanie przeprowadzony na dłoniach ochotników.

Energia destrukcji. Prezentacja trzech replik bomb wykorzystywanych przez Luftwaffe podczas bombardowania Warszawy we wrześniu 1939 r. Na bombach będzie umieszczona mini-wystawa unikatowych archiwalnych fotografii zniszczonej stolicy.

Węże faraona. Rozkład termiczny rodanku rtęci da spektakularny efekt, przypominający wyrastające gwałtownie z ziemi pnącza lub wijące się węże.

Latająca kolejka. Jaką siłę może mieć pole magnetyczne? Nad listwą z magnesami neodymowymi zacznie lewitować niewielki pojazd.

Mars w 3D. Komputerowy symulator pozwoli zwiedzającym wirtualnie pospacerować po mapach Marsa, Ganimedesa (księżycu Jowisza), Mimasa czy Dione (księżycach Saturna).

Komputer sterowany wzrokiem. Przetestuj „eyetracker” – urządzenie, które umożliwia obsługę komputera za pomocą oczu.

Zobacz swoje DNA. Wyizoluj materiał genetyczny z komórek nabłonkowych z wnętrza własnego policzka. Przyjrzyj się własnemu DNA, a nawet zabierz go do domu i pokaż znajomym!

Zeskanuj twarz w 3D. Skanowanie potrwa 3–5 sekund, a ty otrzymasz na swój adres e-mailowy cyfrową replikę swego oblicza.

Przepis na kometę. W „kosmicznej kuchni” ochotnicy stworzą model jądra tego ciała niebieskiego z suchego lodu, wody i piasku z dodatkiem amoniaku i… soku malinowego!

Kosmiczny Kret. Zobacz urządzenie przeznaczone do badania warstw podpowierzchniowych gruntu na Marsie i Księżycu. Dowiesz się m.in., skąd Kret czerpie energię do pracy oraz zobaczysz na własne oczy, jak wbija się w materiał podobny do księżycowego regolitu.

Pierwsze polskie satelity naukowe. Lem i Heweliusz to polski wkład w misję BRITE obok dwóch satelitów kanadyjskich i dwóch austriackich. Zobacz model w skali 1:1, dowiedz się, co i jak będą badać w przestrzeni kosmicznej.

Zaprojektuj i stwórz ekologiczne miasteczko. Znajdą się w nim m.in. ekologiczne domy, elektrownie wodne, wiatraki, a ty dowiesz się, jakie są różnice między odnawialnymi a nieodnawialnymi źródłami energii, a także jak ją oszczędzać.

Energia wody. Symulacja katastrofy powodziowej – na modelu zobaczysz, jak zachowuje się spiętrzona wałami woda.

Oficjalna strona pikniku | Piknik naukowy na foursquare.com