Daniel Dociu: Współorganizm przyrody i człowieka

Przyroda zrośnięta z człowiekiem? Współistnienie ludzi, roślin i zwierząt w jednym organizmie? Czy to w ogóle jest jeszcze MIASTO?

Latem 2012 roku londyński think tank Tomorrows Thoughts Today zorganizował w muzeum MU w Eindhoven cykl spotkań naukowców, futurologów, autorów literatury SF oraz artystów od sztuk wizualnych, by spróbowali sobie wyobrazić miasto przyszłości. Owocem spotkania jest, między innymi, pokazana we wrześniu 2013 roku makieta takiego miasta oraz efektowne wizualizacje kilku artystów.

Jak ma wyglądać miasto, nazwane dość górnolotnie Under Tomorrows Sky? Według ogólnych opisów ma to być symbiotyczny współorganizm przyrody i człowieka harmonijnie żyjący w zgodzie sam ze sobą. Mariaż ekologii i technologii.

Lider projektu Liam Young nie ukrywa fascynacji miastami budowanymi ostatnio nad Zatoką Perską. Słynne osiedla w Dubaju, usypane w kształcie palmy bezpośrednio u morskiego wybrzeża, dowodzą, że można miasto stworzyć w zasadzie od zera, niemal w dowolnym miejscu.

Spotkanie zostało sfilmowane i posłużyło jako materiał poglądowy kilku artystom. Najbardziej efektownie zobrazował miasto przyszłości Daniel Dociu, grafik pochodzący z Rumunii. Trudno tu dostrzec wspomnianą symbiozę natury i człowieka; dominuje raczej apokaliptyczny obraz znany z popularnych filmów SF.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Dociu jest także współtwórcą gier komputerowych – czego wpływ świetnie widać na ilustracjach. Jego futurystyczne obrazy wyglądają bardziej przerażająco niż obiecująco – przemieszanie domów i fabryk, kompletny brak zieleni, gigantomania, wszechobecne maszyny – to industrialne mrowisko dla robotów, a nie przestrzeń dla ludzi. Całość jest efektowna wizualnie, ale to strona twórczości SF, której spełnienia w rzeczywistości chyba sobie nie życzymy? /MS/

Więcej na stronie: http://undertomorrowssky.com  Zobacz pozostałe wizualizacje, także zupełnie odbiegające charakterem od wizji rumuńskiego grafika!