Nowy radar ochroni Wielką Brytanię przed “wojną kosmiczną”

Mimo iż może brzmieć to jak pomysł z filmów SF, powstanie radar, który zwiększy bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii, ponieważ będzie w stanie lepiej wykrywać, śledzić i identyfikować obiekty w przestrzeni kosmicznej. Nie chodzi jednak o planetoidy i kosmiczne skały, a potencjalne zagrożenia natury militarnej, stworzone przez człowieka.
DARC będzie się charakteryzował wyższą czułością, lepszą dokładnością, zwiększoną wydajnością i sprawniejszym śledzeniem niż obecne systemy radarowe, takie jak ten w RAF Fylingdales /Fot. RAF

DARC będzie się charakteryzował wyższą czułością, lepszą dokładnością, zwiększoną wydajnością i sprawniejszym śledzeniem niż obecne systemy radarowe, takie jak ten w RAF Fylingdales /Fot. RAF

Porozumienie AUKUS między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią i Australią to coś więcej niż tylko atomowe okręty podwodne, czego dowodem jest ogłoszenie przez trzy kraje budowy międzynarodowej sieci zaawansowanego radaru w przestrzeni kosmicznej (Deep Space Advanced Radar Capability – DARC), przeznaczonej do monitorowania przestrzeni kosmicznej na orbicie geosynchronicznej.

Ten radar wykryje “ludzkie” zagrożenie nadlatujące z kosmosu

System Deep Space Advanced Radar Capability (DARC) – zaprezentowany przez odpowiednich Sekretarzy Obrony Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – zapewni całodobowe możliwości śledzenia w każdych warunkach pogodowych, co zwiększy zdolność krajów AUKUS do charakteryzowania obiektów położonych głęboko w przestrzeni kosmicznej.

Czytaj też: Oto radar przyszłości. Jest wielkości ziarna sezamu i wykryje ruchy rzędu 1/100 szerokości ludzkiego włosa

W ramach DARC zostanie uruchomiona globalna sieć trzech naziemnych radarów, które pomogą w zarządzaniu ruchem kosmicznym i przyczynią się do globalnego nadzoru satelitów w przestrzeni kosmicznej. Unikalne położenie geograficzne trzech krajów oznacza, że DARC może zapewnić globalny zasięg, w tym wykrywać potencjalne zagrożenia dla obronności lub cywilnych systemów kosmicznych. Ma to ogromne znaczenie w czasach zdominowanych przez rosnące wykorzystanie broni hipersonicznej, która jest nieuchwytna dla standardowych radarów.

Radar DARC podczas testu w USA /Fot. Space System Command

Cawdor Barracks w Pembrokeshire uznano za preferowaną lokalizację DARC w Wielkiej Brytanii, ale ostateczna decyzja jest uzależniona od wyników trwającej kompleksowej oceny oddziaływania na środowisko finansowanej przez Ministerstwo Obrony i późniejszego wniosku dotyczącego planowania przestrzennego. Cawdor Barracks jest obecnie siedzibą pułku sygnalizacyjnego armii brytyjskiej, który ma zostać przeniesiony w 2028 r. Wszystkie stacje mają działać do końca dekady.

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps mówi:

W miarę jak na świecie jest coraz więcej konfliktów i wzrasta niebezpieczeństwo wojny kosmicznej, Wielka Brytania i nasi sojusznicy muszą zadbać o to, abyśmy dysponowali zaawansowanymi zdolnościami, których potrzebujemy, aby zapewnić bezpieczeństwo naszym narodom. Ogłoszenie globalnej sieci radarowej (DARC) obejmującej Wielką Brytanię, USA i Australię właśnie to umożliwi.

Sieci śledzące nie są niczym nowym. NATO polegało na nich w ostrzeganiu przed atakami bombowców i rakiet od lat 50. ubiegłego wieku, a słynny radioteleskop Jodrell Bank został częściowo sfinansowany w ramach tajnego porozumienia, które miało pomóc w obserwacji wszelkich międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Nowością jest to, że zamiast skanować tylko górne warstwy atmosfery i niską orbitę okołoziemską, DARC będzie szczegółowo skanował niebo w promieniu 36 000 km, 24 godziny na dobę i przy każdej pogodzie.