Co jedli ludzie w paleolicie? Poznaliśmy w końcu, czym jest prawdziwa dieta paleo

Jak żywił się człowiek w epoce paleolitu? Częściowo na to pytanie możemy dostać odpowiedź, zgłębiając szczegóły współczesnej diety paleo, która ma na celu naśladowanie zwyczajów żywieniowych prehistorycznych ludzi. Okazuje się jednak, że człowiek przed tysiącami lat mógł mieć bardzo bogatą dietę, a ślady tego znajdujemy chociażby w… kamieniu nazębnym.
Co jedli ludzie w paleolicie? Poznaliśmy w końcu, czym jest prawdziwa dieta paleo

Dieta paleo polega na tym, że żywimy się tylko tym, co mógł zebrać lub upolować człowiek paleolityczny. Będąc na „paleo” możemy zjeść jajka, mięso drobiowe lub dziczyznę, owoce i warzywa nie wymagające uprawy i orzechy. Zupełnie wykluczamy z diety wszelkie zboża i produkty mleczne, ponieważ człowiek paleolityczny jeszcze nie umiał prowadzić upraw rolnych.

Czytaj też: Neandertalczycy nie wyginęli na skutek walk? Naukowcy proponują inne wyjaśnienie

Osoby będące na diecie paleo generalnie skupiają się na tym, aby jeść produkty jak najbardziej naturalne i mało przetworzone. Zdecydowanie nie jest to dobra dieta dla wegetarian i wegan, ponieważ gros składników żywieniowych to mięso w różnej postaci.

Dieta paleo nie była paleo? Owsianka w jadłospisie prehistorycznych ludzi

Badacze z włoskiego Laboratorium Diety i Technologii Starożytnych (DANTE) pod kierownictwem Emanueli Cristiani szukają odpowiedzi na pytanie, czy faktycznie dieta człowieka paleolitycznego była taka, jak dzisiaj sądzimy. W ramach programu badawczego HIDDEN FOODS analizują oni drobny materiał organiczny, który może pozostać osadzony w kamieniu nazębnym na zębach ludzi z epoki paleolitu. Ponadto szczegółowo oni sprawdzają, czy cząstki żywności nie występują także na narzędziach krzemiennych z tamtego okresu.

Czytaj też: Mięsożerni czy wegetarianie? W końcu wiemy, jaka była dieta człowieka w ciągu 2 mln lat!

Jak uważają naukowcy, sukcesem człowieka było to, że miał zbilansowaną dietę, bogatą w więcej składników niż tylko mięso, owoce i warzywa. Emanuela Cristiani tak się wypowiada na temat wyników badań szczątków żywności znalezionych na zębach i narzędziach z okresu od 40 do 8 tys. lat temu z terenu Włoch i Europy Południowo-Wschodniej:

Odkryliśmy, że prehistoryczne wspólnoty, których dieta domniemanie miałaby polegać na rybach lub mięsie, spożywały również dzikie zboża. Ich dieta była znacznie bardziej zrównoważona. Ze sposobu, w jaki skrobia była zakonserwowana na zębach i narzędziach, możemy stwierdzić, że ludzie lubili wtedy robić coś w rodzaju owsianki.