1,5 tys. kobiet mogłoby żyć, gdyby ratowały je lekarki, a nie lekarze. Naukowcy: dopasowanie płci kluczowe

Według naukowców udowadnia to badanie na 582 tys. przypadków. – Znacznie większą przeżywalność miały pacjentki, którym udzieliła osoba tej samej płci – twierdzą naukowcy z Olin Business School at Washington University in St. Louis.
1,5 tys. kobiet mogłoby żyć, gdyby ratowały je lekarki, a nie lekarze. Naukowcy: dopasowanie płci kluczowe

– Można mieć doskonale wykwalifikowanych ekspertów jednak kwestia dopasowania się płci jest bardzo ważna – mówi Seth Carnahan z Olin Business School at Washington University in St. Louis.

Naukowiec przekonuje, że wyniki te przekładają się także na świat zawodowy poza medycyną. Obserwując doświadczenia swoj i swojej siostry w zdominowanym przez mężczyzn środowisku pracy zauważył, że znacznie się one różniły. 

– Interakcje między ludzkie niezależnie od tego czy jesteś lekarzem i pacjentem, menadżerem i pracownikiem, tworzą kręgosłup organizacji – tłumaczy – Bardzo mnie interesuje w jaki sposób determinują one wydajność oraz wpływają na menadżerów, pracowników i klientów. 

Opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences badanie polegało na przeanalizowaniu anonimowych danych medycznych kobiet z lat 1991-2010. W informacjach zawarto rasę, wiek, medyczną historię, jakość szpitali i znacznie więcej. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki naukowcy stwierdzili, że kobiety mają znacznie niższą statystycznie przeżywalność ataków serca niż mężczyźni, zakładając że oba rodzaje pacjentów leczą lekarze mężczyźni. 

U pacjentów lekarek różnica w przeżywalności między płciami wynosiła około 0,2%, u lekarzy mężczyzn 0,7%. 

– Już wcześniejsze badania pokazały, że kobiety w tym zawodzie są skuteczniejsze – tłumaczy Carnahan – To, co jest nowe to stwierdzenie faktu, że jest to szczególnie ważne dla pacjentek i odbija się na skuteczności ich leczenia. 

Według naukowców klucz do zrozumienia problemu może tkwić w tym, że kobiety i mężczyźni w różny sposób opowiadają o swoich dolegliwościach, a to może prowadzić do błędnych diagnoz i choćby pomylenia zawału serca z czymś innym. 

Nietypowe objawy zawału serca u kobiet, których nie można lekceważyć:

  • ból w klatce piersiowej
  • ból pleców, szczęk i ramion
  • bóle brzucha (tak zwane “w dołku)
  • zawroty głowy i płytki oddech
  • ekstremalne zmęczenie
  • nadmierne pocenie się
  • wymioty, nudności

Te objawy łatwo pomylić z przeziębieniem, przemęczeniem lub miesiączką. Mogą pojawić się na długo przed zawałem.  

Źródło: Science Alert