Dlaczego bliźnięta mają różne linie papilarne?

Linie papilarne to znak rozpoznawczy każdego z nas. Ale skoro bliźnięta jednojajowe mają identyczny genom i wygląd, to podobnie powinno być z odciskami palców. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Dlaczego?
Każdy z nas ma inne linie papilarne /Fot. Unsplash

Każdy z nas ma inne linie papilarne /Fot. Unsplash

Pod koniec XIX wieku lekarze i naukowcy zaczęli gromadzić dowody na to, że wzór na opuszkach palców danej osoby jest nie tylko unikalny, ale także pozostaje niezmienny przez całe życie, co może posłużyć jako ważne narzędzie do identyfikacji osobniczej. Nie minęło dużo czasu, zanim odciski palców zaczęto wykorzystywać do łapania przestępców, a dziś pozostają one podstawowym narzędziem kryminalistycznym.

Czytaj też: Do poczęcia doszło w 1992 roku, choć bliźnięta przyszły na świat dopiero 30 lat później. Niezwykła historia ze świata medycyny

Prawdopodobieństwo, że dwie przypadkowe osoby będą miały identyczne odciski palców, wynosi mniej niż jeden na 64 miliardy. Nawet w przypadku bliźniąt jednojajowych, z identycznymi sekwencjami DNA, szanse na takie zrządzenie losu są nikłe. Dzieje się tak dlatego, że na odciski palców wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe już podczas rozwoju w łonie matki.

Każdy ma inne linie papilarne – nawet bliźnięta

Zgodnie z obowiązującym stanem wiedzy, wzór linii papilarnych ustala się między 13. a 19. tygodniem rozwoju płodu. Na ich dokładny kształt ma wpływ wiele czynników podczas ciąży, m.in. długość pępowiny, położenie w macicy, średnie ciśnienie krwi, dieta matki, a także tempo wzrostu palców. Te niewielkie różnice mogą stać się bardziej widoczne po urodzeniu, np. w wyniku różnic w wadze i wzroście.

Czytaj też: Aktywność naszych mózgów jest tak unikatowa jak odciski palców. Wystarczy 100 sekund, by rozpoznać po niej człowieka

Mimo że ich wspólne DNA oznacza, że odciski palców bliźniąt jednojajowych są zazwyczaj bardziej podobne niż odciski palców przypadkowych osób, eksperci medycyny sądowej i najnowocześniejsze programy do identyfikacji nadal mogą wykryć różnicę. Np. miejsce, w którym grzbiety linii papilarnych spotykają się, rozdzielają lub kończą, prawdopodobnie będzie inne.

Linie papilarne kształtują się między 13. a 19. tygodniem rozwoju płodowego /Fot. Unsplash

W badaniu opisanym w czasopiśmie Cell, naukowcy zajęli się szczegółami powstawania odcisków palców, identyfikując trzy rodziny cząsteczek sygnalizacyjnych, które – wraz z różnicami w kształcie palca i czasem wzrostu skóry – są odpowiedzialne za nasze linie papilarne. Warto jednak pamiętać, że odciski palców nie występują tylko u ludzi. Szympansy i goryle mają również na czubkach palców delikatne wypustki, które wydają się być charakterystyczne dla poszczególnych osobników i prawdopodobnie odziedziczyliśmy je po wspólnym przodku.