Dlaczego depilacja IPL to rozwiązanie na miarę XXI wieku

Klasyczne maszynki do golenia powoli odchodzą do lamusa. Podrażniają, generują śmieci (w końcu znaczna większość z nich wykonana jest z plastiku) i dają bardzo krótkotrwały efekt.
Dlaczego depilacja IPL to rozwiązanie na miarę XXI wieku

W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na trwalsze metody usuwania niechcianych włosków, np. depilatorem IPL. Sprawdź, dlaczego właśnie ta metoda to jeden z najlepszych wyborów w tych czasach.

Depilacja IPL a depilacja laserowa

Depilator IPL, podobnie jak laser, wykorzystuje światło do osłabiana cebulek włosowych. Profesjonalnie metoda, którą wykorzystują tego rodzaju depilatory oraz lasery nazywa się metodą selektywnej fototermolizy. Depilator IPL od lasera różni się budową urządzenia i sposobem wypuszczania wiązki światła. Technologia laserowa opiera się na wykorzystaniu skoncentrowanej, monochromatycznej wiązki światła, której długość wynosi +/- 800 nm. Znajdująca się we włosach melanina – pigment, pochłania wiązkę lasera, transportuje go do ich nasady i w ten sposób trwale niszczy cebulki włosów. IPL, czyli Intense Puls Light, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje intensywne światło pulsacyjne, które dzięki szerokiemu spektrum oddziałowuje na większe obszary ciała. Barwnik absorbuje wielobarwne światło, które jest wypuszczane przez urządzenie. W jednym i drugim przypadku, podnosi się temperatura mieszków włosowych, jednocześnie uszkadzając ich komórki macierzyste.

Obydwie metody na dłuższy czas hamują wzrost włosów. Warto jednak wspomnieć, że metoda laserowa jest droższa, wykonuje się ją jedynie w profesjonalnych gabinetach, niesie ze sobą również podwyższone ryzyko poparzeń, podrażnień i zaburzeń pigmentowych, podczas gdy z depilacji IPL z powodzeniem możemy korzystać zarówno w gabinetach, jak i w domu. W przypadku korzystania z metody IPL niezwykle ważna jest systematyczność i regularne powtarzanie zabiegów, ponieważ to ono gwarantuje zadowalające efekty na długie miesiące. Nie stanowi to jednak problemu, kiedy jedyne co musimy zrobić to wygospodarować kilkanaście minut wieczorem w domu – na początku raz na dwa tygodnie, a później zdecydowanie rzadziej.

IPL a bezpieczeństwo

Jak podaje Lasers in Medicine Science, czasopismo medyczne poświęcone medycynie laserowej, przez 25 lat nie odnotowano negatywnego wpływu tego typu depilacji na skórę.* Urządzenia IPL, ze względu na rozproszone światło, które obejmuje większy fragment skóry, muszą korzystać ze znacznie mniejszej energii niż lasery (nie oznacza to, że są mniej skuteczne – oczywiście w zależności od modelu dostępnego na rynku), dlatego producenci domowych depilatorów wykorzystują w swoich urządzeniach właśnie tę metodę. Stosowane są również dodatkowe środki ostrożności. Przykładowo depilator Philips Lumea 9000 posiada filtr UV, dzięki któremu światło nie wpływa w żaden sposób na skórę oraz technologię SenseIQ, która ma 5 ustawień energii światła. Czujnik SmartSkin automatycznie wykrywa odcień skóry, w związku z czym depilacja najbardziej delikatnych obszarów powinna być bezbolesna. Dodatkowo urządzenie posiada aż 4 inteligentne nasadki, które posiadają mikroprocesory i dedykowane są różnym częściom ciała, co sprawia że depilacja jest niebywale skuteczna i bezpieczna.

Wygoda przede wszystkim

Depilacja IPL to teraz jedna z najwygodniejszych metod usuwania włosków – urządzenie zostaje z nami na lata, jest zawsze pod ręką, o regularnych zabiegach przypomina darmowa aplikacja na telefon i można wykonywać je nawet w łóżku oglądając film. I co bardzo ważne – nie zanieczyszcza się środowiska niepotrzebnym, nadmiernym plastikiem. Same plusy.

*https://www.researchgate.net/publication/319559220_Lasers_and_intense_pulsed_light_IPL_association_with_cancerous_lesions