Dlaczego koronawirus Delta jest tak bardzo zakaźny? Nowe badanie to wyjaśnia

Osoby zakażone wariantem Delta koronawirusa mogą przenosić ponad tysiąc razy więcej cząstek wirusa niż zakażeni oryginalnym SARS-CoV-2 – wykazały nowe badania. To może wyjaśniać, dlaczego wariant Delta jest bardziej zakaźny od innych.
Dlaczego koronawirus Delta jest tak bardzo zakaźny? Nowe badanie to wyjaśnia

Wariant koronawirusa Delta rozprzestrzenił się obecnie w ponad 100 krajach na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych odpowiada już za 83% wszystkich nowych przypadków COVID-19, a w Europie za ponad 95% – podaje GISAID.

Ze wstępnych badań wynika, że transmisja Delty – zdolność wirusa do przenoszenia się między ludźmi – jest o 60% wyższa niż w przypadku poprzedniego dominującego szczepu (zwanego wariantem brytyjskim lub Alfa) i dwukrotnie wyższa niż przy oryginalnym szczepie SARS-CoV-2.

Chociaż jasne jest, że Delta bardzo łatwo i szybko się rozprzestrzenia, naukowcy nie są pewni, dlaczego tak się dzieje. Aby zrozumieć, co odpowiada za wysoką zakaźność tego wariantu, grupa naukowców z Chin postanowiła prześledzić rozwój Delty w tym kraju.

Badacze prześledzili rozwój wariantu koronawirusa Delta w Chinach

W nowym badaniu wykorzystano dane dotyczące zakażeń koronawirusem Delta w chińskiej prowincji Guangdong. Tamtejsze centrum kontroli i zapobiegania chorobom prowadziło badania osób zarażonych wariantem Delta oraz śledziło ich tzw. bliskie kontakty – czyli osoby, które miały bezpośredni kontakt z zakażonymi i same mogły się zainfekować. Osoby z grupy bliskich kontaktów przez pewien czas musiały pozostawać w izolacji i codziennie wykonywać testy PCR w kierunku COVID-19.

Dzięki dokładnemu śledzeniu wszystkich zakażeń, autorzy nowego badania byli w stanie zidentyfikować pierwszy przypadek wariantu Delta w regionie. Zgłoszono go 21 maja 2021 roku. Następnie, bazując na listach bliskich kontaktów „pacjenta zero” i kolejnych zakażonych, naukowcy znaleźli 167 pacjentów, u których infekcja wywodziła się od pierwszego potwierdzonego przypadku Delty.

Dane dotyczące rozwoju zakażenia i choroby w tej grupie pacjentów porównano z danymi pacjentów z pierwszych tygodni pandemii, kiedy w Chinach rozprzestrzeniał się pierwotny szczep SARS-CoV-2.

Koronawirus Delta szybciej się namnaża

Analizując zgromadzone informacje, naukowcy odkryli, że średni czas od kontaktu danej osoby z wirusem do uzyskania pozytywnego wyniku w testach PCR wynosił 5,61 dnia dla oryginalnego wirusa i 3,71 dnia dla wariantu Delta.

To oznacza, że w przypadku Delty czas potrzebny wirusowi na replikację do poziomu wykrywalnego w testach jest o wiele krótszy. Co za tym idzie – skraca się też okres inkubacji koronawirusa, a zakażeni szybciej mogą stać się źródłem kolejnych zakażeń.

Naukowcy zmierzyli również miano wirusa (stężenie cząstek wirusa) u zakażonych, biorąc pod uwagę jedynie wartości uzyskane z pierwszych pozytywnych testów PCR. Odkryli, że miano wirusa w zakażeniach wariantem Delta było 1260 razy wyższe niż w przypadku infekcji z początku pandemii SARS-CoV-2. Sugeruje to, że wariant Delta może replikować się w organizmie szybciej niż oryginalny wirus.

Trzeba szybciej „wyłapywać” nosicieli koronawirusa Delta

W obliczu krótszego okresu inkubacji i szybszego namnażania się wirusa wariantu Delta, powinniśmy usprawnić system śledzenia zakażeń i kontaktów, aby jak najszybciej identyfikować kolejne przypadki – uważają autorzy analizy. „Okno” pozwalające na wychwycenie potencjalnych roznosicieli wirusa znacznie się zmniejszyło – dodają.

Badanie nie zostało jeszcze zrecenzowane i dotyczyło tylko niewielkiej liczby przypadków w Chinach. Jednak jeśli wyniki zostaną potwierdzone, mogą przynajmniej częściowo wyjaśnić, dlaczego wariant delta jest o wiele bardziej zakaźny.

 

Źródło: Virological.