Gry wideo wciąż kojarzą się wielu Polakom z mało wyszukaną rozrywką, choć do grona graczy zalicza się już ponoć co czwarty mieszkaniec naszego kraju. Czasami do mniej specjalistycznych mediów przebijają się informacje o sukcesach bądź kontrowersjach dotyczących polskich gier. Przykładem może być Andrzej Sapkowski, twórca sagi o Wiedźminie, który jakiś czas temu wypowiadał się krytycznie o bardzo popularnej grze „Wiedźmin” i jej twórcach, a także poddawał w wątpliwość inteligencję graczy. Tymczasem badania wykazują, że miłośnicy gier są nie tylko inteligentni, ale też najczęściej zamożni i towarzyscy.

Skąd wzięły się negatywne stereotypy dotyczące graczy? I dlaczego zmagania najlepszych z nich przyciągają widownię liczoną w setkach tysięcy? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Julia Izmałkowa, psycholog i właścicielka agencji badawczej Izmałkowa oraz Emil Wieczorek, komentator e-sportowy, właściciel serwisu emStarcraft.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o zaletach gier, e-sporcie, polskich grach i kulturze cyfrowej oraz artykuł o e-sporcie z „Focusa” (z 2015 r.).

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 9 września o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!