Dlaczego niektórzy są bardziej charyzmatyczni od innych?

Nie, nie jest to bezpośrednio związane z poziomem inteligencji.

Naukowcy z Uniwersytetu Queensland zastanawiali się, co sprawia, że niektóre osoby są uważane za bardziej charyzmatyczne niż inne. Doszli do wniosku, że ma to związek z szybkością myślenia i reagowania, a ludzie o bystrym umyśle sprawiają wrażenie obdarzonych większą charyzmą bez względu na poziom inteligencji i cechy osobowości.

W badaniu uczestniczyło 417 ochotników. Wypełniali oni kwestionariusze mierzące poziom inteligencji i strukturę osobowości oraz brali udział w testach pozwalających sprawdzić szybkość przetwarzania informacji i reagowania – podczas odpowiadania na pytania z zakresu wiedzy ogólnej i w trakcie wykonywania zadań o charakterze wizualnym polegających na jak najszybszym zidentyfikowaniu punktu lub określonego wzoru.

Wyniki badania pokazały, że uczestnicy, którzy szybko przetwarzali informacje, sprawnie odpowiadali na pytania i dobrze radzili sobie z zadaniami wzrokowymi byli postrzegani jako bardziej charyzmatyczni.

„Chociaż oczekiwaliśmy, że szybkość myślenia będzie pozwalała przewidzieć poziom charyzmy, sądziliśmy, że będzie to zmienna mniej istotna od ilorazu inteligencji. Odkryliśmy jednak, że szybkość jest w tym wypadku znacznie ważniejsza niż inteligencja” – komentuje jeden z badaczy William von Hippel.

Naukowcy przypuszczają, że szybkość myślenia umożliwia w codziennym życiu sprytne maskowanie wszelkiego rodzaju wpadek towarzyskich i pomaga w wymyślaniu na poczekaniu zabawnych komentarzy. Wszystko to sprzyja budowaniu wizerunku osoby, która ma w sobie “to coś”.