Dlaczego niektóre piosenki “wpadają nam w ucho”, a inne nie? Jest wynik badań

Naukowcy zidentyfikowali cechy piosenek, które łatwo zapadają w pamięć i pomimo wysiłków słuchaczy nie dają się łatwo wyrzucić z głowy. Wyniki badania publikuje czasopismo „Psychology of Aesthetics, Creativity and the Arts”.

Badacze z Uniwersytetu Durham, Uniwersytetu Londyńskiego (W. Brytania) oraz Uniwersytetu w Tybindze (Niemcy) ustalili, że chwytliwe, wpadające w ucho piosenki posiadają dość szybki rytm, są przejrzyste gatunkowo (z łatwością można je przyporządkować do określonego gatunku muzycznego) i mają prostą linię melodyczną z nietypowymi wstawkami – przeskokami lub powtórzeniami odróżniającymi je od pozostałych piosenek tego typu.

W dodatku chwytliwe piosenki – co raczej nie zaskakuje – są często puszczane w stacjach radiowych i zajmują wysokie miejsca na listach przebojów, co tylko ułatwia im wdarcie się do umysłów „bezbronnych” słuchaczy.

„Nasze badanie pokazuje, że na podstawie linii melodycznej można – przynajmniej do pewnego stopnia – przewidzieć, które piosenki zapadną słuchaczom w pamięć. To może pomóc aspirującym autorom piosenek i producentom w opracowaniu hitów, które zagoszczą w myślach odbiorców na całe miesiące” – komentuje główna autorka badania Kelly Jakubowski.

Pracownicy ośrodków badawczych poprosili 3 tys. osób o wymienienie melodii, które ostatnimi czasy wpadły im w ucho. Następnie przeanalizowali kompozycję melodyczną tych utworów i porównali ją ze strukturą piosenek, które nie znalazły się w zestawieniu, ale w poprzednich latach osiągnęły podobny stopień popularności i wskoczyły na brytyjskie listy przebojów. Listę gatunków badacze ograniczyli do popu, rocka, rapu i R’n’B.

Okazało się, że chwytliwe piosenki posiadały melodię charakterystyczną dla większości utworów danego gatunku. Można w nich było na przykład wykryć wzór pojawiający się w piosence „Twinkle, Twinkle Little Star”, gdzie pierwsza fraza muzyczna idzie w górę (na wyższe dźwięki), a druga kieruje się w dół (na niższe dźwięki), co sprawia, że melodia jest łatwa do zapamiętania dla małych dzieci. Tego rodzaju zabieg zastosowano na początku piosenki „Moves Like Jagger” zespołu Maroon 5.

Ponadto we wpadających w ucho piosenkach występowały nietypowe wstawki – nieoczekiwane przeskoki, bądź powtórzenia, w których wygrywano więcej nut, niż można by się spodziewać po zwykłej piosence danego gatunku. Zaskakujące fragmenty wykorzystano w piosenkach „My Sharona” grupy The Knack oraz w utworze „In The Mood” Glenna Millera.

W ramach badania naukowcy stworzyli nawet listę najbardziej chwytliwych piosenek. Wśród nich znalazły się: „Bad Romance”, „Alejandro” i „Poker Face” Lady Gagi, „Can’t Get You Out Of My Head” Kylie Minogue, „Don’t Stop Believing” zespołu Journey, „Somebody That I Used To Know” artysty o pseudonimie Gotye, „Moves Like Jagger” grupy Maroon 5, „California Gurls” Katy Perry oraz „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen. 


Więcej ciekawych tekstów i naukowych ciekawostek znajdziesz w najnowszym wydaniu magazynu Focus. Szukaj go w kioskach i salonach prasowych!