Dlaczego warto kupić czytnik e-booków?

Nowy raport Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2014 roku” wskazuje, że e-booki i audiobooki znajdują się już w co dwunastej domowej biblioteczce. Po czytniki sięga coraz więcej osób. Dlaczego? Co takiego ciekawego jest w czytnikach i dlaczego warto sięgnąć po książkę w wersji cyfrowej?

Raport Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2014 roku” wskazuje, że e-booki i audiobooki znajdują się już w co dwunastej domowej biblioteczce. Przeczytanie dłuższego tekstu korzystając z tego urządzenia deklaruje już co ósmy (12%) respondent badania TNS Polska (grupa 3000 respondentów w wieku 15 lat i więcej). Po audiobooki sięgamy najczęściej na stacjach benzynowych. A dlaczego wybieramy e-booki, co w nich takiego ciekawego?

Wiele osób przed zakupem czytnika e-booków ma wątpliwości czy takie urządzenie jest w stanie zastąpić papierową książkę. Gdy zaczynają go używać, słychać wiele głosów, że teraz nie wyobrażają sobie powrotu do klasycznego czytania. Co takiego jest w czytnikach, że zachwyca miliony ludzi na całym świecie?

Wielkość

Czytnik jest dość małym, a przede wszystkim płaskim urządzeniem. Mieści się w torebce, teczce i każdym plecaku. Dzięki temu możemy go zabrać niemal wszędzie. Zazwyczaj jest nawet mniejszy od przeciętnej książki, nie mówiąc już o grubości. Waży bardzo mało, czytniki do 6-cali zazwyczaj nie przekraczają 250 gram, więc nawet nie czujemy, gdy mamy go ze sobą. Trudno powiedzieć to np. o jakiejkolwiek książce G.R.R. Martina. Czytnik Prestigio MultiReader PER3764BC ma 6 cali i waży tylko 162 gramy, a dzięki niemu mamy dostęp do setek tysięcy pozycji. Jest różnica, prawda? Czytnik to nie tylko idealne rozwiązanie na wakacje, ale również na co dzień, w drodze do pracy. Nie musimy już zabierać wielkiego plecaka czy dodatkowej torby, żeby poczytać w tramwaju książkę.

Pojemność

Czytniki e-book to dostęp do niezliczonej ilości książek. Teraz każda wydawana pozycja jest dostępna także w formie elektronicznej. Na wakacje możemy zabrać każdą ilość na jaką przyjdzie nam ochota. Standardowo czytnik mieści około 3000 tytułów! A jeśli najdzie nas ochota na coś nowego, w każdej chwili możemy ją kupić poprzez aplikację. Technologia Wi-Fi umożliwia użytkownikowi bezprzewodowy dostęp do sieci, dzięki czemu możemy w każdej chwili skorzystać ze sklepów internetowych i powiększyć swoją kolekcję książek, magazynów, gazet, blogów i gier. Można też upolować ciekawe promocje.

Komfort czytania

Kolejną rzeczą, której obawiają się czytelnicy przed zakupem czytnika to komfort czytania. Boimy się, że zbyt długie patrzenie w ekran będzie męczyć nasze oczy będzie dla nas zmorą. Jednak te obawy są bezpodstawne. Wyświetlacze w czytnikach zapewniają komfortowe czytanie i nie męczą oczu – możemy więc spędzać ze swoimi ulubionymi książkami tyle czasu, ile chcemy. Dzięki nowym technologiom cyfrowa książka wygląda jak wydrukowana na papierze – nawet w ostrym słońcu nie ma odblasków na ekranie. Wyświetlacze często są wyposażone w podświetlenie przednie, dzięki któremu czytanie jest możliwe w dowolnych warunkach oświetlenia i nie męczy oczu. W czytniku Onyx Boox Classic 6-calowy ekran E Ink® Pearl HD w technologii e-papieru daje wysoką jakość wyświetlanego tekstu. Po ustawieniu odpowiedniej jasności ekranu możliwe jest komfortowe czytanie zarówno przy słabym oświetleniu, jak i w pełnym słońcu. Nieważne gdzie jesteśmy i jaka jest pora dnia. W każdej sytuacji będzie nam wygodnie, zwłaszcza, że strony możemy zmieniać jednym rucham palca, więc nie potrzebujemy do tego drugiej ręki.

Dodatkowe możliwości

Czytniki, zwłaszcza te lepszej jakości jak np. Amazon Kindle VOYAGE przenoszą nas w kompletnie inny wymiar czytania książek. W każdej chwili możemy zmienić czcionkę lub ją powiększyć. To znaczne ułatwienie dla osób, które mają problemy ze wzrokiem i klasyczna czcionka jest dla nich zbyt mała. Czytnik automatycznie dostosowuje jasność wyświetlacza do otoczenia w którym się znajdujemy. Jednak główną przewagą jest wbudowany słownik, który pozwala w każdej chwili sprawdzić nam tłumaczenie danego słowa. Na dole znajduje się także licznik czasu, ile zajmie nam przeczytanie całego rozdziału. Podłączona jest także Wikipedia, więc w wypadku, gdy zapomnimy kim jest dany bohater (przydaje się zwłaszcza w powieściach historycznych i fantastyce) klikamy i gotowe. Zostajemy przeniesieni do odpowiedniego artykułu z definicją.

Oszczędność

Z jednej strony, by korzystać z e-booków musimy zainwestować w czytnik, z drugiej jednak, to wcale nie aż taka duża kwota. Dobry czytnik można dostać już za około 200 zł, co dość szybko nam się zwróci, ponieważ wersje elektroniczne książek są tańsze niż te tradycyjne. Bardzo często w sklepach internetowych są także specjalne promocje podczas których można kupić e-booki za grosze. Warto szukać też gratisów np. przy zakupie czytnika e-booków Lark FreeBook 6.1 E-Ink Pearl 6” na Agito.pl otrzymujemy w zestawie pakiet 2235 e-booków z dziełami literatury pięknej, więc na początku praktycznie nic więcej nie potrzebujemy. Nie musimy się też bać o zużycie prądu. Dobre czytniki wytrzymują nawet 3 tygodnie na jednym ładowaniu. W takim wypadku nie musimy więc też martwić się i szukać kontaktu w każdym miejscu, gdzie akurat jesteśmy.

Oczywiście zwolennicy papierowych wersji mają swoje argumenty, jednak coraz więcej osób wybiera najwygodniejszą formę czytania jaką jest właśnie czytnik. W czasach, gdy ułatwiamy sobie życie na każdym kroku, trudno nie oprzeć się takiej pokusie także w czytaniu książek.