Dom ekologicznych pomysłów

Panasonic Eco Ideas House stoi w tokijskiej dzielnicy Ariake. Ten pokazowy budynek mieszkalny praktycznie nie zużywa energii ani nie emituje dwutlenku węgla do atmosfery. O domu i wykorzystanych w nim technologiach rozmawiamy z Ireneuszem Smagą, prezesem Panasonic Polska

Łukasz Kaniewski – FOCUS: Jakie rozwiązania pokazane w Eco Ideas House mogą najłatwiej znaleźć zastosowanie w polskich domach?

Ireneusz Smaga: Myślę, że Polakom spodobałby się inteligentny ekologiczny klimatyzator. Wybiera on optymalny strumień powietrza, wykrywając pozycję i ruch osób w pomieszczeniu za pomocą specjalnego czujnika. Na przykład emituje ciepłe powietrze dla osoby, która czyta książkę, a nieco chłodniejsze dla kogoś, kto wykonuje prace domowe. Urządzenie wyłącza się automatycznie, gdy pokój jest pusty. Emisja CO2 jest w tym rozwiązaniu ograniczona dzięki systemowi wentylacji, korzystającemu z naturalnego przepływu wiatru, i kontroli strumienia powietrza przez klimatyzatory. Druga rzecz, która w polskich domach łatwo znalazłaby miejsce, to oświetlenie typu LED. Pochłania ono mniej energii niż tradycyjne i efektywnie ogranicza emisję CO2. Jest długowieczne i nie trzeba go często wymieniać. Oba te rozwiązania możemy w prosty sposób przenieść na grunt polski.

Ł.K.:  Rozumiem, że w Eco Ideas House energię oszczędza się nie tylko na oświetleniu i klimatyzacji?

I.S.: W Eco Ideas House energię oszczędza się w każdym punkcie domu. Redukcja emisji CO2 została osiągnięta poprzez zastosowanie energooszczędnych urządzeń firmy Panasonic, jak lodówki, pralki, telewizory czy klimatyzatory, oraz ekologicznych  rozwiązań w rodzaju izolatorów ciepła, baterii akumulatorowych i baterii słonecznych. Na pewno wart uwagi jest system pompy ciepła Aquarea, który wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania i chłodzenia domu, jak i podgrzewania wody użytkowej. Aquarea zużywa energię elektryczną wyłącznie do obsługi sprężarki, układów elektronicznych, pomp oraz w przypadku wystąpienia bardzo niskich temperatur – również elementów elektrycznych. Rezultatem jest nie tylko wysoka sprawność, ale i oszczędność energii sięgająca 78 proc. Urządzenie zapewnia znaczącą redukcję kosztów montażu i eksploatacji. W nowych budynkach nie ma potrzeby wykonywania odwiertów ani wykopów, instalowania przyłączy gazowych, kominów czy zbiorników paliwowych. Z kolei w trakcie modernizacji lub przebudowy domu łatwo podłączyć system Aquarea do istniejącego układu ogrzewania grzejnikowego lub podłogowego.
 
Ł.K.:  Dom Panasonica ma być tylko domem pokazowym, modelowym czy też uważa pan, że takie domy zaczną rzeczywiście powstawać?

I.S.:  Na razie Eco Ideas House pełni funkcję wystawy, jest domem pokazowym. Zastosowanie dziś wszystkich zaprezentowanych tam rozwiązań w realnych domach byłoby trudne i kosztowne. Wychodzimy jednak z założenia, że dobre praktyki należy propagować, stawiać sobie ambitne cele i dążyć do ekoideału w projektowaniu zarówno sprzętów, jak i – idąc dalej – domów. Troska o środowisko jest częścią naszej filozofii biznesu, stworzonej przez Konosuke Matsushitę – założyciela i stratega firmy Panasonic. Chcieliśmy pokazać światu nasze najbardziej zaawansowane, przyjazne środowisku rozwiązania i dlatego w tokijskiej dzielnicy Ariake zbudowaliśmy Eco Ideas House. Dom ten powstał wyłącznie z materiałów ekologicznych i przy ich użyciu będzie eksploatowany. Wykorzystanie naturalnych surowców, takich jak drewno czy woda, wspiera i promuje zielony styl życia, praktycznie wolny od emisji dwutlenku węgla. Każdy może zwiedzić ten dom i może znaleźć jakieś rozwiązania, które go zainspirują. Ja osobiście, zainspirowany efektywnością energetyczną i ekologiczną rozwiązań zastosowanych w Eco Ideas House, wymieniłem całe oświetlenie w moim domu na LED-owe.