Okolice Koloseum wciąż skrywają tajemnice. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonych poszukiwań

Słynne rzymskie Koloseum, czyli jeden z siedmiu nowych cudów świata, wraz z okolicami mogłoby się wydawać jednym z najlepiej przebadanych zabytków w historii. Nawet takie obiekty mogą jednak zaskoczyć, o czym najlepiej świadczą dokonane tam w ostatnich latach znaleziska.
Okolice Koloseum wciąż skrywają tajemnice. Potwierdzają to wyniki przeprowadzonych poszukiwań

Uwagę archeologów przykuł dawny domus, który okazała się zdobić efektowna mozaika. Poświęcone jej ekspertyzy powinny dostarczyć informacji na temat tego, kto mógł być właścicielem budynku. Przełom w prowadzonych pracach nastąpił już kilka lat temu, bo w 2018 roku. Teraz poznaliśmy natomiast szczegóły ówczesnych dokonań.

Czytaj też: Archeolodzy odnaleźli zaklęcie przyzywające Diabła. Oto treść przerażającej klątwy sprzed setek lat

Przede wszystkim, jak wynika z udostępnionych informacji, mozaika znajduje się w obrębie dawnego domu rzymskiego, położonego między Forum Romanum a zboczami Palatynu, czyli jednego z siedmiu wzgórz Rzymu. Rzeczone domostwo niemal na pewno było zamieszkiwane przez wysoko postawioną i dobrze sytuowaną osobę. Mówimy bowiem o kilkupiętrowym budynku z ogrodem, salą bankietową i fontanną.

Nawet obecnie taki dom mógłby robić wrażenie, a co dopiero powiedzieć o realiach sprzed wielu lat? Jeśli chodzi o samą mozaikę, która stanowi najbardziej interesujący dla naukowców element, to jej datowanie wskazuje na pochodzenie z końcówki II wieku p.n.e. Wyłożono ją z wykorzystaniem różnych rodzajów muszli, egipskich niebieskich płytek, szlachetnego szkła, płatków białego marmuru oraz innych rodzajów kamienia.

Znaleziona w czasie prac archeologicznych mozaika znajduje się niedaleko Koloseum, między Forum Romanum a zboczami Palatynu

Oczywiście nie ułożono ich losowo, lecz tak, aby utworzyły konkretne kształty. Nawet pomimo upływu lat możemy dostrzec między innymi pędy lotosu i liście winorośli, a także stosy broni, trąby celtyckie czy statki. Elementy militarne, w połączeniu z ogólnym przepychem tego miejsca, pozwalają sądzić, jakoby właścicielem domu był na przykład zasłużony generał, mający doświadczenie zarówno w bitwach prowadzonych na morzu, jak i na lądzie. 

Czytaj też: Chanuka i kolejne tajemnice starożytnego świata. Zdradziły je dachówki

Domus powstawał w co najmniej trzech etapach, przy czym pierwszy miał miejsce w drugiej połowie II wieku p.n.e., natomiast ostatni – pod koniec I wieku p.n.e. W tym czasie przypadały ostatnie lata Republiki Rzymskiej i okres panowania Oktawiana Augusta, czyli założyciela Cesarstwa Rzymskiego. Bez wątpienia mówimy więc o burzliwym czasie, w którym doszło do wielu istotnych zmian w funkcjonowaniu słynnego imperium.