Doskonalenie

 

Recenzje książek

Zarządzanie samym sobą

„Sztuką postępu jest utrzymanie porządku wśród zmian i utrzymanie zmian wśród porządku” – głosi motto nowej książki Davida Allena, twórcy metody zarządzania czasem (a właściwie sobą w czasie) Getting Things Done. Allen radzi, jak uzyskać poczucie kontroli wystarczające, by konstruktywnie myśleć nie tylko o tym, jak przetrwać. Uczy, jak zachować kontrolę i odpowiednią perspektywę. Przypomina, że nasza pamięć krótkotrwała może pomieścić nie więcej niż dwanaście elementów  – gdy liczba ta zostanie przekroczona, zaczynamy się gubić. Techniki opisane w tej książce pomogą czytelnikowi pozbyć się napięcia, jakie wywołują w nas niewypełnione obowiązki. Odzyskaną w ten sposób energię można przeznaczyć na to, by być bardziej twórczym, a przede wszystkim pamiętać, czego się chce i dokąd się zmierza. 

David Allen, „Życie i praca. Jak znaleźć czas na wszystko”,  Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2012

Złap oddech

Susan Kaiser Greenland jest autorką programu Inner Kids przy Mindful Awarness Research Center na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles. Technikę medytacyjną, zwaną uważnością oddechu, zaczęła praktykować, gdy była w ciąży i dowiedziała się, że jej mąż ma zaawansowany nowotwór. Na własnej skórze przekonała się, jak techniki praktykowane od tysięcy lat w wielu religiach wzmacniają łagodność, współczucie i samoświadomość, pozwalają rozpoznać i zwalczać szkodliwe wzorce myślenia. Gdy pomogła sobie, postanowiła pomóc swoim dzieciom – poprzez zabawę uczyła je ćwiczeń oddechowych i wkrótce dostrzegła zmiany w ich zachowaniu: łatwiej się uspokajały, gdy przytłaczał je nadmiar emocji, rzadziej irytowały się drobnymi niepowodzeniami. W 2000 roku zaczęła swoją metodę wykorzystywać na zajęciach z innymi dziećmi. Oparte na zabawie techniki okazały się skutecznym sposobem walki ze stresem, objadaniem się, bezsennością, zmęczeniem, bólem i apatią.

Susan Kaiser Greenland, „Dziecko wolne od stresu”, Czarna Owca, Warszawa 2012

Zobacz, co czujesz

Psycholog Paul Ekman przez wiele lat obserwował twarze ludzi i zauważył, że każda emocja wywołuje charakterystyczny grymas, nad którym nie jesteśmy w stanie zapanować. Te mimowolne, trwające zwykle mniej niż sekundę miny nazwał mikroekspresjami. Gdybyśmy zawsze potrafili je rozszyfrowywać, działalibyśmy skuteczniej niż wariograf. Badania Ekmana zafascynowały nie tylko innych badaczy: naukowiec trafił na listę 100 najwybitniejszych psychologów XX wieku, a w 2009 roku „Time” zaliczył go do grona 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. W książce „Emocje ujawnione” Ekman opisuje funkcje emocji (podkreśla znaczenie smutku, strachu i obrzydzenia, których wolimy unikać, a przecież nie bylibyśmy w  stanie bez nich przetrwać), uczy, jak rozpoznawać związane z nimi doznania cielesne (co ułatwia zachowanie kontroli nad swoim zachowaniem w chwilach wzburzenia), i radzi, jak odczytywać emocje innych ludzi. 

Paul Ekman „Emocje ujawnione” Wydawnictwo helion Gliwice 2012

Pora relaksu

Eustres to umiarkowany  poziom stresu potrzebny do prawidłowego rozwoju człowieka. Jak pisze Dagmara Gmitrzak, trenerka rozwoju osobistego, socjolożka i dziennikarka, eustres dodaje nam skrzydeł, mobilizuje do działania, wprowadza w stan euforii. Dobrze jest wiedzieć, co sprawia, że go czujemy. Równie dobrze jest sprawdzić, na co reagujemy nadmiernym napięciem, a potem nauczyć się je rozładowywać. Książka Dagmary Gmitrzak to praktyczny poradnik radzenia sobie ze stresem: autorka tłumaczy jego fizjologię, pisze o tym, jak różnie stresują się kobiety i mężczyźni, proponuje testy ułatwiające określenie swojego poziomu stresu. Wiele miejsca poświęca temu, że sami potęgujemy napięcia, martwiąc się nie prawdziwym, lecz tylko wyobrażonym niebezpieczeństwem. Uczy, jak pracować z oddechem, wizualizacjami, i jak medytować, by częściej czuć spokój, radość i harmonię. Do książki dołączona jest płyta z ćwiczeniami relaksacyjnymi prowadzonymi przez autorkę i z muzyką relaksacyjną. 

Dagmara Gmitrzak „Pokonaj stres” Samo Sedno, Warszawa 2011

Poza schematem

„Dobra historia jest jak nowe oprogramowanie dla mózgu, usprawniające jego funkcjonowanie, a zarazem będące skutecznym »antywirusem«, chroniącym przed negatywnymi wpływami” – tak Maciej Bennewicz objaśniał niegdyś na łamach „Focusa” jeden z podstawowych mechanizmów coachingu. Nic więc dziwnego, że ów coach, trener i socjolog pisze także powieści. Oczywiście nie czysto rozrywkowe, lecz mające również wymiar terapeutyczny. Umiejętnie opowiedziana historia o poszukiwaniu własnej tożsamości, toksycznych relacjach i wartości przyjaźni może zmienić czyjeś życie. I to nawet wtedy, gdy nazwiska bohaterów wydają się dziwaczne (Don hułan, Peter Gluck itd.), a fabuła dość przewidywalna (poszukiwania zaginionego przyjaciela). „Konfuzja jest ważna, ponieważ ułatwia wyjście z utartych schematów, a to pozwala na spojrzenie na świat z nowej perspektywy, uwolnienie  kreatywności. To właśnie jest jedno z najważniejszych zadań coachingu” – mówi autor. Dajmy mu szansę, by nas zaskoczył.

Maciej Bennewicz „Wszystkie kobiety don Hułana”, Wydawnictwo G+J Warszawa 2012

Rady Generała

Walczymy o rynki, idziemy na wojnę z konkurencją, zwieramy szyki w obliczu kryzysu – nie bez kozery militarna metaforyka tak często służy do opisu biznesowej rzeczywistości. Od lat guru wielu szefów firm i menedżerów nieco niższego szczebla jest Sun Tzu, autor „Sztuki wojny” i chiński teoretyk wojskowości żyjący 2,5 tysiąca lat temu. Skoro tak inspirujące są strategie dowodzenia, budowania zespołu i zwyciężania, to dlaczego nie wykorzystać doświadczenia współczesnego generała kierującego jednostkami specjalnymi? Swoją wojskową wiedzą postanowił się podzielić z czytelnikami dowódca elitarnej jednostki GROM Roman Polko. Pokazuje, jak być skutecznym w  sytuacjach kryzysowych. Pisze o tym, co to znaczy być przywódcą, jak zbudować zespół, jak działać w kryzysie, jak wprowadzać zmiany, jak radzić sobie z ryzykiem, rozwiązywaniem konflików i prowadzeniem negocjacji. 

Roman Polko, Paulina Polko „Rozgomić konkurencję. Sprawdzone w boju strategie dowodzenia, motywowania i zwyciężania” Wydawnictwo One Press Gliwice 2012

Coaching na odległość

Książka Olgi Rzyckiej, coacha, trenera i psychologa, to jednocześnie rodzaj osobistych zapisków, poradnika dla menedżerów i podręcznika coachingu. Rzycka od lat interesuje sie wykorzystaniem psychologii w organizacjach. Nie tylko prowadzi sesje coachingowe, ale także uczy, jak wprowadzać  coachingowy styl zarządzania. Jej doświadczenia mogą być inspiracją dla ludzi zainteresowanych samorozwojem. Autorka pisze o presji i stresie, które są związane z pracą handlowca, o tym, dlaczego kryzys się opłaca, o pieniądzach, motywacji, sukcesie i kryzysie połowy życia. Bo ważne dla niej są również problemy osobiste jej klientów. Rzyckiej nie brakuje humoru i przekory. „Wszyscy naokoło zajmują się szczęściem, szczęśliwością, dążeniem do bycia szczęśliwym. Nieszczęśliwości jest jednak coraz więcej. Wystarczy spojrzeć dookoła” – zaczyna jeden z rozdziałów, zatytułowany: „Nieszczęśliwość.pl, czyli kilka sprawdzonych rad, jak wyhodować w sobie potwora”.

Olga Rzycka „Zarządzanie i życie. Refleksje coacha” Wydawnictwo Difin 2011

Co się naprawdę liczy

„Niezależnie jak ważny  jest cel, do którego dążymy, łamanie wyznawanych zasad i wartości nie ma żadnego usprawiedliwienia. Cel nie uświęca środków” – przekonuje w swojej najnowszej książce Sławomir Lachowski, twórca mBanku. O przygodzie i wyzwaniu, jakimi było tworzenie pierwszego banku internetowego w Polsce, Lachowski pisał w książce „Droga innowacji. Pracuj ciężko – baw się – zmieniaj świat”. Czytelnikom „Coachingu” wyznał przed kilkoma miesiącami: „Wierzę, że zrobię jeszcze projekt, który zmieni świat na lepsze”. Trudno się oprzeć wrażeniu, że nowa książka Lachowskiego jest częścią tego właśnie zamierzenia. W czasach kryzysu finansowego, który wywołał kolejny kryzys – tym razem zaufania, o wiele groźniejszy społecznie, Lachowski przypomina, że nie ma skutecznego zarządzania bez wartości, nie tylko ekonomicznych, ale przede wszystkim etycznych. Odwołuje się do swoich doświadczeń w BRE Banku, ale też do historii wielu firm i liderów z całego świata.

Sławomir Lachowski „Droga ważniejsza niż cel” Studio Emka, Warszawa 2012

Reset świata

Tapscott i Williams, obaj z doświadczeniem biznesowym, mają sposób na wyjście z kryzysu. Ich zdaniem przyszłością światowej godpodarki jest makrowikinomia. Co to takiego? Jako przykłady przedsiębiorców realizujących założenia tej nowej dziedziny podają organizatorów mikropożyczek, dzięki którym ponad pół miliona ludzi mogło rozpocząć własną działalność gospodarczą, pozwalającą im utrzymać rodzinę, a także internetowe społeczności, skupiające ludzi z ciężkimi chorobami i prowadzące projekty badawcze, oraz astronoma, który tworzy mapę wszechświata, korzystając z pomocy 250 tys. naukowców. W erze cyfrowej podstawą gospodarki będą – zdaniem amerykańskich autorów – otwarte systemy, zbudowane przede wszystkim na dzieleniu się informacjami i wykorzystujące zbiorową innowacyjność i narzędzia internetowe. „Technologia przewraca świat do góry nogami i musimy go poukładać na nowo” – skomentował „Makrowikinomię” Mark Parker, dyrektor generalny Nike Inc.

Don Tapscott, Anthony D. Williams „Makrowikinomia” Studio Emka, Warszawa 2011

Gra w biznes

Trzy lata temu prof. Byron Reeves ze Stanford University i J. Leighton Read na zlecenie IBM zaczęli szukać nowych form typowania i kształcenia przywódców w organizacjach. Zamiast zamykać badanych w laboratoriach i dawać im do rozwiązania dziesiątki te-stów psychologicznych, postanowili zrobić coś przyjemniejszego. Zajęli się grami MMORPG, takimi jak „World of Warcraft” czy „Ultima Online”. Wyszli z założenia, że dziś liderów trzeba szukać w świecie wirtualnym. Co wynika z ich badań? Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że dzięki grom komputerowym poprawiły się ich umiejętności przywódcze. historię Reevesa i Reada przytacza we wstępie do swojej książki Paweł Tkaczyk, specjalista w dziedzinie marketingu i brandingu. Postanowił on opisać mechanizmy grywalizacji, czyli przenoszenia mechanizmow z gier do rzeczywistego świata po to, by w ten sposób zmieniać ludzkie zachowania.

Paweł Tkaczyk „Grywalizacja” Wydawnictwo One Press Gliwice 2012