Dragon V: Zobacz, jak wygląda najnowszy projekt Elona Muska!

Elon Musk, prezes firmy SpaceX zaprezentował w Kalifornii najnowszą kapsułę kosmiczną Dragon V2, która może przewozić astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Najnowsza kapsuła firmy SpaceX to niezwykły pojazd, który dzięki trybowi aktywnego lądowania na silnikach rakietowych może startować i lądować w dowolnym miejscu na Ziemi, zupełnie jak helikopter. Kapsuła jest wyposażona w specjalne wysięgniki, które umożliwiają pionowy start z miejsca, bez konieczności rozpędzania się.

Kapsuła Dragon V2 umożliwi astronautom podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Obecnie już od 2011 roku astronauci z USA i innych krajów korzystają z rosyjskich statków kosmicznych Sojuz. Za jeden lot na ISS NASA płaci Rosji zawrotną sumę prawie 71 milionów dolarów. Z powodów finansowych w NASA porzucono prace nad nowym, samodzielnym pojazdem. Z tego powodu wyzwanie podjęły prywatne firmy, które współpracują z NASA i do 2017 roku mają zaprezentować nowe pojazdy kosmiczne.

Zdaniem Elona Muska, Dragon V2 to prawdziwy przełom technologiczny. Pojazd jest o wiele bardziej przestronny niż jego poprzednia wersja. Kabina jest na tyle duża, że jest w stanie pomieścić siedmiu astronautów i zapewnić im (nawet przez kilka dni) standard klasy business.

Dragon V2 został wyposażony w aktywny system podchodzenia i cumowania do ISS. Wewnątrz kapsuły znajdują się m.in. lekkie zbiorniki paliwa i helu, silniki Draco do manewrowania i lądowania, a także metalowe elementy drukowane w technologii 3d.

SpaceX chce zrealizować pierwszy, bezzałogowy lot nowego pojazdu Dragon V2 jeszcze pod koniec 2015 roku. Lot z załogą chce przeprowadzić pół roku później.