Na dnie morza znaleźli coś zaskakującego. To droga mająca tysiące lat

Soline to nazwa podwodnego stanowiska archeologicznego zlokalizowanego niedaleko wyspy Korčula należącej do Chorwacji. Prowadzący tam prace nurkowie natrafili na pozostałości drogi sprzed około 7000 lat. 
Na dnie morza znaleźli coś zaskakującego. To droga mająca tysiące lat

Tego typu znaleziska bez wątpienia nie należą do zwyczajnych, choćby ze względu na fakt, że dużo łatwiej jest prowadzić wykopaliska na powierzchni, a nie głęboko pod wodą. Z przeprowadzonych do tej pory ekspertyz można wywnioskować, iż ten prehistoryczny szlak łączył w pewnym momencie wyspę z osadą zlokalizowaną na sztucznym lądzie. Klimat się jednak nieco zmienił, a poziom mórz i oceanów wzrósł. W efekcie obecnie obiekty te znajdują się około 4-5 metrów pod powierzchnią.

Czytaj też: Ożywiono DNA bakterii z epoki kamienia. Nie uwierzysz, skąd je wygrzebano

Co ciekawe, wstęp do poszukiwań stanowiła analiza zdjęć satelitarnych. To właśnie za ich sprawą naukowcy zwrócili uwagę na intrygujące obiekty przebijające się przez tamtejszą wodę. Iście kosmiczna perspektywa sprawiła, że udało się dostrzec struktury zbadane później dokładniej dzięki pracy nurków. 

Ci nie tylko zlokalizowali pozostałości drogi, lecz również mury dawnej osady. Wydaje się wysoce prawdopodobne, iż przed tysiącami lat obszar ten był zamieszkiwany przez przedstawicieli kultury Hvar. Tworzące ją neolityczne społeczności zamieszkiwały wschodnie wybrzeżu Adriatyku. Wśród cech charakterystycznych kultury Hvar wymienia się między innymi ciemną, dekorowaną ceramikę oraz stosowanie skomplikowanych wzorów wykonywanych grawerem bądź poprzez malowanie na biało, czerwono, żółto, brązowo i czarno.

Licząca około 7000 lat droga dawniej prawdopodobnie łączyła wyspę Korcula z jedną z okolicznych osad. Teraz znajduje się jednak około 4-5 metrów pod powierzchnią wody

Zdaniem archeologów, o ile niektóre pozostałości zlokalizowane na miejscu mają niecałe 5 tysięcy lat, tak sama droga wydaje się znacznie starsza i może mieć nawet 7 tysięcy lat. Miała ona około 4 metrów szerokości i została wyłożona kamiennymi płytami. Oczywiście wraz z upływem czasu i postępowaniem erozji została ona pokryta warstwami mułu, lecz poza tym świetnie zniosła przemijanie wieków. Pozostaje nam gdybanie, jak wiele podobnych obiektów może wciąż ukrywać się przed ludzkim wzrokiem.

Czytaj też: Masz nos jak neandertalczyk. Naukowcy wiedzą już dlaczego

Poza pracami wykonanymi w pobliżu Korčuli, archeolodzy prowadzili również poszukiwania w obrębie zatoki Gradina. Ta znajduje się po drugiej stronie i skrywa inną podwodną (obecnie) osadę. Ta sprawia wrażenie niemal identycznej jak w przypadku Soline i znajduje się na podobnej głębokości. Jak na razie naukowcy natrafili na różnego rodzaju przedmioty wywodzące się z epoki kamienia. Wymienia się wśród nich choćby ostrza wykonane z krzemienia, kamienne siekiery i fragmenty kamieni młyńskich. W tym przypadku także da się dostrzec powiązania z kulturą Hvar, która swego czasu najwyraźniej musiała dominować na opisywanych terenach.