Słynna świątynia składa się z gigantycznych bloków. Kto je tam umieścił?

Druga Świątynia nieprzypadkowo jest określana mianem najważniejszej dla Izraelitów. Ustanowiona przed tysiącami lat na terenie Jerozolimy, wciąż stanowi obiekt badań prowadzonych przez archeologów. Wyciągnięte przez nich w ostatnim czasie wnioski wskazują na wykorzystanie przez budowniczych zadziwiająco dużych bloków kamienia.
Słynna świątynia składa się z gigantycznych bloków. Kto je tam umieścił?

Starożytne budowle, takie jak legendarne egipskie piramidy, fascynują świat choćby ze względu na tajemnice związane z tym, jak powstały. Nie inaczej jest w przypadku Drugiej Świątyni, która dawniej stanowiła swego rodzaju ukoronowanie Wzgórza Świątynnego. W świetle nowych badań naukowcy doszli do wniosku, iż okoliczny kamieniołom, eksploatowany ponad dwa tysiące lat temu, mógł być źródłem materiałów wykorzystanych w czasie budowy tego obiektu.

Czytaj też: Zapieczętowane struktury były zamknięte od starożytności. Greccy archeolodzy postanowili je odkopać

Wiedza na temat pochodzenia kamienia używanego na potrzeby prac budowlanych to jedno, lecz intrygujące pozostają też okoliczności, w jakich owe bloki były transportowane i układane. Członkowie zespołu badawczego stojącego za ustaleniami w tej sprawie przekazali wyciągnięte wnioski za pośrednictwem Izraelskiego Urzędu ds. Starożytności. 

Z zamieszczonych informacji wynika, jakoby opisywany kamieniołom – a w zasadzie, to, co po nim pozostało – znajdował się w dzielnicy Har Hotzvim w Jerozolimie. Poza tym rozległym obszarem archeolodzy zidentyfikowali też pojedyncze artefakty, między innymi kamienny dzban. Analiza dokonanych odkryć powinna umożliwić stworzenie kompleksowego obrazu starożytnego społeczeństwa, a przede wszystkim osób związanych z budową Drugiej Świątyni.

Miejsce, z którego wydobywano materiały na potrzeby budowy jest bardzo rozległe. Jego powierzchnia wynosi około 3500 metrów kwadratowych, a część znajdujących się tam bloków waży nawet 2,5 tony. Wielką niewiadomą pozostaje to, jakich technik używali budowniczowie w celu transportowania tych obiektów i ustawiania ich w określony sposób. Przywodzi to na myśl niedawne rewelacje na temat Piramidy Dżesera, która nosi oznaki wykorzystywania podnośnika hydraulicznego na bazie wody.

Druga Świątynia powstała ponad 2500 lat temu. Niedawno archeolodzy zlokalizowali kamieniołom, z którego prawdopodobnie pochodziły kamienne bloki tworzące ten obiekt

Co ciekawe, znaleziska obejmujące dawny kamieniołom i rozrzucone w jego obrębie artefakty nastąpiły w związku z budowanym w okolicy centrum handlowym. Jak poinformowali przedstawiciele izraelskich władz, odkopane struktury nie zostaną zniszczone, lecz w planach jest zintegrowanie ich z powstającym kompleksem. I choć na przestrzeni lat w okolicach Jerozolimy odnaleziono kilka innych kamieniołomów, to ten – zdaniem autorów odkrycia – wydaje się najbardziej prawdopodobnym kandydatem na źródło materiałów wykorzystywanych do budowy Drugiej Świątyni.

Czytaj też: Rozbudowana infrastruktura ma tysiące lat. Zagadkowe pozostałości dawnej cywilizacji w Indiach

Ta powstawała w latach 537-516 p.n.e. na polecenie króla perskiego, Cyrusa II Wielkiego. Postawiono ją tam, gdzie wcześniej znajdowała się Pierwsza Świątynia zburzona przez Babilończyków w 587 roku p.n.e. Jej następczyni, tj. Druga Świątynia, uległa zniszczeniu w 70 roku w związku z oblężeniem Jerozolimy przez Rzymian.