Drukowanie 3D na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Załoga przebywająca na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wydrukowała pierwszy obiekt na drukarce 3D.

Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodzeniem wydrukowali swój pierwszy przedmiot na drukarce 3D. NASA podkreśla, że jest to pierwszy, ważny krok w kierunku długoterminowych misji kosmicznych.

– Pierwszy wydruk 3D na ISS to krok w kierunku zapewnienia astronautom stałego dostępu do dowolnych narzędzi z dala od Ziemi. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest jednym tak unikalnym laboratorium, na terenie którego możemy testować tego typu rozwiązania – mówi Niki Werkheiser z NASA Marshall Space Flight Center.

Drukarka firmy Made in Space została dostarczona do ISS 22 września rzez statek transportowy SpaceX Dragon. Barry “Butch” Wilmore, dowódca 42. ekspedycji na ISS zainstalował drukarkę 3D na pokładzie stacji dokładnie 17 listopada i przeprowadził pierwsze test drukowania. Na tej podstawie oceniono, że drukarka działa poprawnie i może być wykorzystywana na potrzeby astronautów. Astronauci stworzyli też pierwszą część 3D – była to płyta czołowa wytłaczarki.

W 2015 roku na ISS ma się pojawić kolejna drukarka, tym razem zaprojektowana przez inżynierów z Włoch. Model POP3D ma bardziej kompaktowe rozmiary, mierzy tylko 25 cm i posłuży do wydrukowania tylko jednego przedmiotu. Po wydrukowaniu zostanie od odesłany na Ziemię i poddany analizom.