Zieleń koi nerwy, ale tego, co robią drzewa się nie spodziewaliśmy. Skala zjawiska zdumiewa

Badania przeprowadzone w Portland wykazały, że im więcej drzew, tym lepsza kondycja ludzi wśród nich żyjących, a także mniejsza śmiertelność. Drzewa naprawdę ratują życie. Jak to możliwe?
Leonardo da Vinci pomylił się w kwestii drzew

Leonardo da Vinci pomylił się w kwestii drzew

Przez ostatnie 30 lat organizacja Friends of Trees odpowiadała za sadzenie drzew wzdłuż ulic Portland w stanie Oregon. Badania, którego współprowadzącym był Barcelona Institute for Global Health (ISGlobal), wykazały, że każde posadzone drzewo wpływało na obniżenie śmiertelności niezwiązanej z wypadkiem oraz z przyczyn sercowo-naczyniowych. Szczegóły opublikowano w czasopiśmie Environment International.

Czytaj też: Tajemnicza sygnatura węglowa w drzewach na ustach świata naukowego. Czym były wydarzenia Miyake?

Dr Payam Dadvand z ISGlobal mówi:

Stale gromadzimy dowody wskazujące na związek między ekspozycją na naturę a niższą śmiertelnością. Jednak większość badań wykorzystuje obrazowanie satelitarne do oszacowania indeksu roślinności, który nie rozróżnia odrębnych typów roślinności i nie może być bezpośrednio przełożony na konkretne interwencje.

Jak drzewa ratują życie?

Naukowcy postanowili wykorzystać “naturalny eksperyment”, który miał miejsce w Portland w latach 1990-2019. Wtedy to organizacja Friends of Trees zasadziła 49 246 drzew i prowadziła rejestry dotyczące ich wzrostu. Dzięki temu, uczeni mieli wgląd w liczbę drzew posadzonych na danym obszarze w ciągu 5, 10 lub 15 lat – wzdłuż tej ulicy mieszka ok. 4000 osób. Przyjrzano się ich śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych, oddechowych lub ogólnie uznanych za “niezwiązane z wypadkami”.

W dzielnicach, w których posadzono więcej drzew, wskaźniki śmiertelności (oznaczane jako zgony na 100 000 osób) były niższe. Związek ten był istotny dla śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych i ogólnie uznawanych za “niewypadkowe”, szczególnie dla mężczyzn i osób po 65. roku życia.

Związek nasilał sie wraz z wiekiem i wzrostem drzew. Spadek śmiertelności związany z drzewami posadzonymi 11-15 lat wcześniej był dwa razy większy (30 proc.) niż obserwowany w krótszej perspektywie czasowej, ok. 1-5 lat (15 procent). Można zatem stwierdzić, że starsze drzewa zapewniają lepszą ochronę dla ludzi.

Czytaj też: Drewno hodują w laboratorium. W ten sposób można chronić drzewa

Niestety, badanie nie daje jednoznacznej odpowiedzi, w jaki sposób drzewa wpływają na zdrowie, ale już samo ustalenie, że obniżają śmiertelność jest wymowne. Im większe drzewo, tym więcej zanieczyszczeń pochłania, lepiej moderuje temperaturę i zmniejsza hałas (trzy czynniki związane ze zwiększoną śmiertelnością).

Dr Geoffrey H. Donovan, z USDA Forest Service, podsumowuje:

Zaobserwowaliśmy ten efekt zarówno w zielonych, jak i mniej zielonych dzielnicach, co sugeruje, że sadzenie drzew przy ulicach przynosi korzyści w obu przypadkach.